Nasıl Yapılır

7zip Nedir, Ne İşe Yarar?

Dosyaları sıkıştırmak için kullanabileceğiniz .rar ve .zip dışındaki formatlardan biri de 7Zip'tir.

0
(0)

7zip nedir, ne işe yarar yazımızda, büyük dosyaları kayıpsız olarak sıkıştırmaya yarayan sıkıştırma uzantısı 7zip hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Dosyaları sıkıştırmak, dosya göndermeyi ve indirmeyi kolaylaştırır. Yüksek sıkıştırma oranıyla sabit diskinizde yer açmanıza yardımcı olur. Dosyaları sıkıştırmak için kullanabileceğiniz .rar ve .zip dışındaki formatlardan biri de 7Zip’tir.

7zip nedir?

7-Zip, ücretsiz, açık kaynaklı bir dosya sıkıştırma aracıdır. 1999 yılından bu yana piyasada bulunmaktadır. Bir çok gelişmiş özelliği ücretsiz bir şekilde sunması en büyük avantajıdır.

Piyasada birçok dosya sıkıştırma programı yer alıyor olsa da 7-Zip kullanıcılara sunduğu geniş format desteği ve ücretsiz olması nedeniyle birçok kullanıcının ilk tercihi olmaktadır.

7zip ne işe yarar?

7Z, ZIP, RAR ve ISO gibi diğer arşivlenmiş formatlara benzer, ancak AES-256 şifreleme ile birlikte daha yüksek bir sıkıştırma oranı kullanır.

7zip Nedir, Ne İşe Yarar?

7zip uygulamasının oluşturduğu dosyaların uzantısı .7z dir. Böyle bir dosya ile karşılaşırsanız 7zip uygulamasını kurup dosyayı çıkarabilirsiniz.

7zip nasıl indirilir?

7Zip‘in yükleme aracını indirdikten sonra basit adımlarla kurulum işlemini gerçekleştirip, 7Zip‘i hemen kullanabilirsiniz.

www.7-zip.org adresine girerek 7zip’in 32Bit ve 64Bit sürümlerini indirebilirsiniz.

7zip Nedir, Ne İşe Yarar?

MacOS’ta, Unarchiver, 7Z dahil olmak üzere birçok sıkıştırma formatını ele alan harika bir ücretsiz araçtır .

Linux’ta,  7-Zip indirme sayfasının alt kısmında çeşitli dağıtımlar için çeşitli 7-Zip paketleri bulabilirsiniz.

7zip nasıl kurulur?

Oldukça basit bir kurulum işleminin ardından kullanmaya başlayabileceğiniz 7-Zip, sahip olduğu dosya yöneticisi özelliği sayesinde bilgisayarınız üzerinde yer alan tüm dosyaları kolayca görüntülemenize ve dosyalar üzerinde kolayca işlem yapmanıza olanak tanır.

7zip nasıl açılır?

Kendisini otomatik olarak Windows sağ klik menüsüne entegre eden program sayesinde sıkıştırılmış dosyalarınızı sadece birkaç tıklamayla açabileceğiniz gibi, sadece birkaç tıklamayla dosya ve klasörlerinizi de kolayca sıkıştırabilirsiniz.

7-Zip programını bilgisayarımıza indirdik. İndirme işleminden sonra bu programı kuralım.

Kurulum tamamlandıktan sonra MyFiles.zip dosyasına sağ tıklayıp 7-Zip -> Buraya Ayıkla seçeneğine tıklıyoruz.

7zip Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu işlemin süresi dosyanın boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Dosya çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra klasörü açarak dosya içeriğine ulaşabilirsiniz.

7zip haricinde dosya sıkıştırmak ve sıkıştırılmış dosyaları açmak için Winzip ve Winrar yazılımlarını da kullanabilirsiniz.

7zip nedir yazımızda son olarak 7zip hakkında sıkça soruları cevaplandıracağız.

7z nedir?

7z, 7zip uygulamasının oluşturduğu dosyaların uzantısıdır.

7-zip güvenli mi?

7-Zip yazılımı virüssüzdür. 7Z, ZIP , RAR ve ISO gibi diğer arşivlenmiş formatlara benzer , ancak AES-256 şifrelemeyle birlikte daha yüksek bir sıkıştırma oranı sağlar.

7-Zip ücretsiz mi?

7-Zip, ücretsiz, açık kaynaklı bir dosya sıkıştırma aracıdır.1999 yılından bu yana piyasada bulunmaktadır. Bir çok gelişmiş özelliği ücretsiz bir şekilde sunması en büyük avantajıdır. 

7z nasıl açılır?

7z dosyasını, 7zip uygulamasını kurup dosyayı çıkarabilirsiniz.

Son güncelleme: 10 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.