Nasıl Yapılır

Rar Nedir, Ne İşe Yarar?

Rar nedir, ne işe yarar, RAR dosyası nasıl oluşturulur, Rar dosyası nasıl açılır?

0
(0)

Rar nedir, ne işe yarar yazımızda, büyük dosyaları kayıpsız olarak sıkıştırmaya yarayan sıkıştırma uzantısı rar hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Dosyalarınızı sıkıştırarak kopyalama, taşıma yada bir yere gönderme işlemlerini çok daha hızlı yapabilirsiniz. Sıkıştırılıp boyutları küçültülmüş dosyalar daha hızlı transfer edilirler.

Rar nedir?

Açılımı Roshal Archive olan .rar, bir dosya sıkıştırma ve arşivleme formatıdır.

RAR, Rus kökenli yaratıcısı Eugene Roshal tarafından oluşturulmuştur. RAR uzantılı dosyalar .rar şeklinde gözükür.

Rar ne işe yarar?

Dosyaları sıkıştırmak, dosyaları taşıma ve kopyalama işlemlerinde de büyük kolaylık sağlar. Sıkıştırılmış, .rar uzantılı dosyalar, orjinal hallerinden daha hızlı bir biçimde aktarılır. Bunun nedeni de sıkıştırılmış dosyanın, sıkıştırılmadan önceki halinden daha küçük boyutlarda olmasıdır.

Rar Nedir, Ne İşe Yarar?

Rar dosyası nasıl açılır?

RAR dosyalarını açmak demek dosyaları normal boyutlarına yani orijinal haline geri döndürmektir. RAR dosya uzantısını açmanın en kolay yolu, RAR uzantısını kullanan en popüler yazılımlardan bazılarını indirmeyi denemektir.

Rar dosyalarını açmak için Winrar programını kullanabilirsiniz.

WinRar programının Windows sürümünü buraya tıklayarak, Android ve IOS sürümlerini aşağıdaki PlayStore ve AppStore linklerinden indirebilirsiniz.

RAR
RAR
Price: Free+
‎iZip - Zip Unzip Unrar
‎iZip - Zip Unzip Unrar

Mac işletim sistemi olan kişiler “Stufflt Expander” programını kurarak kullanabilirler.

Yapmanız gereken yalnızca bir Rar dosyasının üzerine fareyle sağ tıklamanız ve karşınıza gelen menüde aşağıda yer alan seçeneklerden herhangi birini işaretlemeniz.

  • Dosyaları çıkart: Bu seçeneğe tıkladığınız takdirde karşınıza dosyaları hangi klasöre çıkartmak istediğinizi ve basit ayarları soran bir pencere açılır.
  • Buraya çıkart: Arşivde yer alan dosyaları hızlı bir biçimde bulunduğu klasörün içerisine çıkartır.
  • Buraya çıkart “klasör ismi”:  Bu seçenek sayesinde bulunduğunuz klasör içerisinde arşiv ismiyle aynı yeni bir klasör yaratabilir, dosyaları bu klasörün içine çıkartabilirsiniz. Karışıklığı önlemek açısından son derece faydalı bir seçenektir.

Rar Nedir, Ne İşe Yarar?

RAR dosyası nasıl oluşturulur?

Windows üzerinde RAR dosyası oluşturmak için yine WinRAR programını kullanabilirsiniz.

Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçip, herhangi birisinin üzerine farenizin sağ tuşuyla tıkladığınızda WinRAR seçeneklerini görürsünüz.

Bu seçenekler şöyledir;

  • Arşive ekle : Bu seçeneği seçtiğinizde sıkıştırma özelliklerini belirleyebileceğiniz bir pencere ile karşılaşırsınız. Buradan arşiv dosyasının ismi, sıkıştırma yöntemi, ciltlere bölme, arşivinize şifre belirleme gibi ayalarınızı yaptıktan sonra tamam diyerek arşivinizi yaratabilirsiniz.
  • Arşive ekle “dosya ismi.rar” : Bu seçenekte ise önceden tanımlı standart ayarlarla sıkıştırma işlemini hızlıca yapabilirsiniz.
  • Sıkıştır ve eposta gönder : Aynı şekilde ayarlarımızı yaptıktan sonra eposta uygulamamız otomatikman açılır ve arşivimiz ekleti olarak yerini alır. Sizin tek yapmanız gereken yazınızı yazıp arşivinizi göndermektir.
  • Sıkıştır “dosya ismi.rar” ve eposta gönder : Önceden tanımlı ayarlarla hızlıca sıkıştırmayı yapar ve arşiv dosyasını eposta uygulamasına eklenti olarak yerleştirir. Size gönder butonuna tıklamak kalır.

Arşive Ekle seçeneği ile klasörünüzün sıkıştırılmış halini oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda Arşive Ekle ve eposta gönder gibi seçenekler de bize kolaylık sağlar.

Rar Nedir, Ne İşe Yarar?

Zip dosyası ne işe yarar yazımızda, büyük dosyaları kayıpsız olarak sıkıştırmaya yarayan sıkıştırma programı zip hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Rar nedir, ne işe yarar yazımızda son olarak zip dosyası hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarına yer verelim.

Rar açılımı nedir?

Rar açılımı Roshal Archive’dir.

RAR uzantılı dosyaları hangi program açar?

rar dosyalarını açmak için Winzip yada Winrar programlarını kullanabilirsiniz.

WinRAR ücretsiz mi?

WinRar programını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Rar dosyasını kim buldu?

RAR, Rus kökenli yaratıcısı Eugene Roshal tarafından oluşturulmuştur. RAR uzantılı dosyalar .rar şeklinde gözükür.

Son güncelleme: 13 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.