Tablet

Cellular Nedir?

Cellular nedir, ne işe yarar, iPad'de Cellular gerekli mi?

Cellular iPad’lerin fiyatlarının diğerlerinden farklı olduğunu siz de görmüşsünüzdür. Peki iPad alırken karşılaşılan Cellular nedir, ne işe yarar, iPad’de Cellular gerekli mi?

Cellular nedir?

Cellular, dijital dünyada “hücresel ağ” olarak tanımlanır. Akıllı telefonlarda “hücresel” olarak kullanılan özellik, Cellular özelliği adı altında tabletlere eklenmiştir. Cellular özelliğini ise her iPad desteklememekle birlikte, aynı özellikte olup birinde Cellular olan ve diğerinde olmayan iPad’ler arasındaki fiyat farkı %40 oranındadır.

iPad sıfırlama, iPad fabrika ayarlarına dönme işlemini iPad üzerinden yada iTunes üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cellular ne işe yarar?

Cellular özelliği bulunan bir iPad satın aldınız diyelim ve operatör hattınızı iPad’e taktığınızda tabletinizi telefon gibi kullanabilirsiniz. Arama yapabilir, çağrı cevaplayabilir ve internete girebilirsiniz.

Wi-Fi + Cellular özelliğine sahip bir iPad modeli aldığınızda, Wi-Fi noktalarından uzakta olduğunuz zamanlarda bile bağlantıda kalabilirsiniz.

Bir anlamda iPad’leri akıllı telefona dönüştüren Cellular özelliği, bulunmuş olduğu iPad cihazını ana internet cihazı yapabilir. Cellular özelliği olmayan iPad cihazlar, internete bağlanmak için farklı bir internet sağlayıcı telefona veya wifi bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Cellular özelliği ise, bulunduğu iPad cihaza sim kartı takılmasını ve o cihazın başka hiçbir internet kaynağına ihtiyaç duymadan online olabilmesini sağlar.

Cellular nedir yazımızda son olarak Cellular hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Cellular hakkında sık sorulan sorular

Cellular için Sim kart şart mı?

Evet. Cellular özelliğini tabletinizde tam olarak kullanabilmek için yurtiçinde hizmet veren GSM şirketlerinden bir hat alabilir ya da Apple SIM kullanabilirsiniz. Apple SIM, Apple’ın 180 ülkede anlaştığı operatörlerde çalışabilen global sim kartıdır.

iPad’de Cellular gerekli mi?

Eğer sadece internet bağlantısı kullanacaksanız tabii ki şart değil. Bunu WiFi ağına bağlanarak yada akıllı telefonunuzun internetini paylaştırarak yapabilirsiniz.

iPad Cellular ile telefon görüşmesi nasıl yapılır?

Jailbreak sayesinde Cellular iPad ile telefon görüşmesi yapmanız da mümkün oluyor.

Wifi Cellular ne işe yarar?

Wi-Fi + Cellular modeli iPad’iniz varsa hücresel veri planına kaydolabilirsiniz. Bu, yakınlarda Wi-Fi erişim noktası olmadığında bağlantınızı sürdürmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu