İnternet

uTorrent Nedir, Nasıl Kullanılır? uTorrent İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

Torrent üzerinden indirme yapabilmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı uygulama yer almaktadır. Bu uygulamalar arasında en çok tercih edilen ise uTorrent olarak karşınıza çıkmaktadır.

0
(0)

uTorrent indirme hızı nasıl arttırılır? İşte uTorrent hızlandırmak, torrent dosyalarını hızlı indirmek için dikkat etmeniz gerekenler…

Torrent, internet üzerinden bir dosya indirmek için gerekli olan her bilgiyi içinde barındıran, .torrent uzantısına sahip küçük bir dosyadır.

Torrent üzerinden indirme yapabilmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı uygulama yer almaktadır. Bu uygulamalar arasında en çok tercih edilen ise uTorrent olarak karşınıza çıkmaktadır.

uTorrent nedir?

uTorrent, Torrent dosyalarını bilgisayarınıza indirmek için kullanabileceğiniz popüler bir torrent indirme programıdır. µTorrent, diğer Bittorent istemcilerine göre çok daha fazla özellik içeren, açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

uTorrent nasıl indirilir?

uTorrent programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

uTorrent nasıl kullanılır?

utorrent indirme hizi arttirma 1

Öncelikle yukarıda verdiğimiz en iyi torrent sitelerinden birine girerek bir torrent dosyasını indirin.

  1. “Download Torrent” ve diğer sitelerdeki benzer butonları kullanarak torrent dosyanızı indirmeye başlayabilirsiniz.
  2. Torrent dosyanızı web tarayıcınızın indirilen dosyalar bölümünden bulup üstüne tıklayarak açmanız gerekiyor.
  3. Torrent dosyasını açtığınız anda uTorrent tekrar aktif hale gelecektir. Karşınıza çıkan pencerede indireceğiniz konumu seçebilir ve torrent içerisinden ayıklamak veya indirmek istemediğiniz dosyalar olursa bunları seçebilirsiniz.
  4. İndirme işlemini başlattıktan sonra ana ekranınızda indirme sürecini ve hızını görebilirsiniz. İndirme tamamlandığında ise dosyalarınızı yüklediğiniz klasöre giderek hepsine ulaşabilirsiniz.

uTorrent kullanarak torrent kullanımı işte bu kadar kolay.

uTorrent indirme hızı nasıl arttırılır?

uTorrent indirme hızı artırmak için;

Torrent dosyasının kaynak sayısını kontrol edin

Kaynaklar, dosyayı indirdikten sonra paylaşmaya devam edenler için kullanılır. Kaynaklar ne kadar çok olursa indirme de o kadar hızlı olur. Torrent dosyasını mümkün olduğunca fazla kaynağı olan bir izleyiciden indirmeye çalışın.

WiFi bağlantısı yerine bilgisayarınızı doğrudan modeme/yönlendiricisine bağlayın

Evdeki birçok sinyal kablosuz ağ bağlantınızda parazite yol açabilir; bu internet hızının yanı sıra uTorrent indirme hızını etkileyecektir.

uTorrent kuyruk ayarlarını kontrol edin

uTorrent’te indirdiğiniz her dosya bant genişliğinden biraz kullanır. En yüksek hızda birden fazla dosya indirildiği zaman dosyaların inme süresi uzar. Dosyaları tek tek indirmeye çalışın. Seçenekler – Tercihler – Kuyruk Ayarları altında maksimum aktif indirme sayısını 1 olarak ayarlayın. uPnP port eşleştirmesini de etkinleştirin. Bu, uTorrent’in güvenlik duvarınıza takılmamasını ve kaynaklara doğrudan bağlanmasını sağlayacaktır. İlgi ayara Seçenekler – Tercihler – Bağlantı altından ulaşabilirsiniz.

uTorrent son sürümü kullandığınızdan emin olun

Güncellemeleri düzenli olarak kontrol edin. Yardım – Güncellemeleri Kontrol Et altından yeni sürüm indirilebilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla izleyici (tracker) ekleyin

İzleyicinin daha fazla kaynağa sahip olması torrent indirme hızını ciddi oranda artıracaktır.

İndirme hızını değiştirin

İndirmenin üzerine tıkladığınızda göreceğiniz Maksimum (En Yüksek) indirme hızı değerini 0 olarak girin. İndirme hızının artması biraz zaman alacaktır ancak öncekine kıyasla indirme hızında artış olacaktır.

uTorrent’in öncelikli olduğundan emin olun

Ctrl + Alt + Del veya Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç’a tıklayın. İşlemler altında uTorrent’i bulun ve üzerine sağ tıklayarak Ayrıntılar Git – Öncelik Ayarla – Yüksek yolunu izleyin.

Gelişmiş ayarları kontrol edin

İlk olarak, Seçenekler – Tercihler – Gelişmiş – Disk Önbelleği altında “Otomatik bellek boyutunun üzerine yaz ve boyutu elle ayarla” kutucuğunu işaretleyin ve 1800 olarak ayarlayın. İkinci olarak,  Seçenekler – Tercihler – Bant Genişliği altında “Torrent başı maksimum bağlanan eş (peer) sayısını 500 olarak ayarlayın.

Torrent’i zorla başlatın

İndirme işlemini hızlandırmak için torrent dosyasına sağ tıklayın ardından Başlamaya Zorla’yı seçin. Torrent’e bir kez daha sağ tıklayıp Bant genişliği atamasını yüksek olarak ayarlayın.

uTorrent indirme hızı nasıl arttırılır yazımız sona erdi.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.