uTorrent Nedir, Nasıl Kullanılır? uTorrent İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

 uTorrent Nedir, Nasıl Kullanılır? uTorrent İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

Torrent nedir? En iyi torrent programlarından uTorrent nedir, nasıl kullanılır? uTorrent indirme hızı nasıl arttırılır? İşte uTorrent hızlandırmak, torrent dosyalarını hızlı indirmek için dikkat etmeniz gerekenler…

Torrent nedir?

Torrent, internet üzerinden bir dosya indirmek için gerekli olan her bilgiyi içinde barındıran, .torrent uzantısına sahip küçük bir dosyadır.

Torrent terimleri

Torrent kullanımına geçmeden önce Torrent terimlerini iyi anlamak lazım.

Seed nedir?

uTorrent’i İngilizce kullanıyor ya da torrent sitelerinde geziniyorsanız karşılaşacağınız ilk tabir seeder terimidir. Türkçe olanlarda ise bu terim ortaklar adıyla geçmektedir.

Seeder ya da ortak olarak adlandırılan kişi, indirmek istediğiniz dosyanın bütününe sahip olan ve bunu sizin indirmeniz için sunan kişilere denmektedir.

Peer nedir?

Peer ya da eşler kavramı ise seederların aksine dosyanın bir kısmına sahip olan kullanıcıları ifade etmektedir.

Dosyaları indiren kişiler aynı anda bu dosyaların bölümlerini diğer indirenlere sundukları için peer olarak adlandırılır, indirmeleri tamamlandıktan sonra birer seeder haline gelirler. Yani dosya indirmeye çalışırken aslında siz de bir peer haline geliyor, indirdiğiniz bölümleri diğerleriyle paylaşıyorsunuz.

Leecher nedir?

Leecher dosyayı aynı peerlar gibi indiren ancak onu paylaşmaktan kaçınan kişilere deniliyor. Fakat leecherlara pek iyi gözle bakılmadığını ve paylaşım ruhuna aykırı kabul edildiklerini de belirtelim.

Çok uzun süreler leecher olarak torrent dosyaları indirirseniz kısa süre sonra dosya indirmeden banlanacaksınızdır.

Tracker nedir?

Torrentin bağlandığı basit bir sunucudur. Torrenti çeken Peerler Trackere dosya hakkında bilgi gönderirler, Diğer Peerler ise Trackere bağlanarak kimde hangi dosyanın hangi parçalarının olduğunu öğrenirler. Tracker üzerinden kesinlikle dosya transferi gerçekleşmez sadece Kaynak paylaşılır. Kim ne kadar dosya çekti ve ne kadar yükledi gibi istatistik bilgilerini de barındırabilir. Sayısı ne kadar fazlaysa indirme o kadar hızlı olur.

Torrent programları nedir?

Torrent programları ya da Torrent istemcileri ise torrent dosyası ile indirilecek dosyalara sahip kişiler arasındaki bir aracı uygulamadır.

En iyi Torrent programları

Pek çok farklı torrent programı kullanıcılara sunuluyor ancak bunlardan en popüleri uTorrent denilebilir. uTorrent’in ardından BitTorrent de sık kullanılanlardan. Bitcomet, Vuze gibi torrent programları da kullanılmaktadır.

Torrent nereden indirilir? En iyi Torrent siteleri

En iyi Yabancı Torrent siteleri

En iyi Yerli Torrent siteleri

 • turkseed.com
 • turktorrent.us
 • torrent-turk.de
 • torrentarsivi.com
 • torrenthane.com
 • torrent-oyun.com
 • torrentarsivi.com
 • torrentabi.com
 • zamunda.net
 • torrenadam.com

uTorrent nedir?

uTorrent, Torrent dosyalarını bilgisayarınıza indirmek için kullanabileceğiniz popüler bir torrent indirme programıdır. µTorrent, diğer Bittorent istemcilerine göre çok daha fazla özellik içeren, açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

uTorrent nasıl indirilir?

uTorrent programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

uTorrent nasıl kullanılır?

Öncelikle yukarıda verdiğimiz en iyi torrent sitelerinden birine girerek bir torrent dosyasını indirin.

 1. “Download Torrent” ve diğer sitelerdeki benzer butonları kullanarak torrent dosyanızı indirmeye başlayabilirsiniz.
 2. Torrent dosyanızı web tarayıcınızın indirilen dosyalar bölümünden bulup üstüne tıklayarak açmanız gerekiyor.
 3. Torrent dosyasını açtığınız anda uTorrent tekrar aktif hale gelecektir. Karşınıza çıkan pencerede indireceğiniz konumu seçebilir ve torrent içerisinden ayıklamak veya indirmek istemediğiniz dosyalar olursa bunları seçebilirsiniz.
 4. İndirme işlemini başlattıktan sonra ana ekranınızda indirme sürecini ve hızını görebilirsiniz. İndirme tamamlandığında ise dosyalarınızı yüklediğiniz klasöre giderek hepsine ulaşabilirsiniz.

uTorrent kullanarak torrent kullanımı işte bu kadar kolay.

uTorrent indirme hızı nasıl arttırılır?

Torrent dosyasının kaynak sayısını kontrol edin

Kaynaklar, dosyayı indirdikten sonra paylaşmaya devam edenler için kullanılır. Kaynaklar ne kadar çok olursa indirme de o kadar hızlı olur. Torrent dosyasını mümkün olduğunca fazla kaynağı olan bir izleyiciden indirmeye çalışın.

WiFi bağlantısı yerine bilgisayarınızı doğrudan modeme/yönlendiricisine bağlayın

Evdeki birçok sinyal kablosuz ağ bağlantınızda parazite yol açabilir; bu internet hızının yanı sıra uTorrent indirme hızını etkileyecektir.

uTorrent kuyruk ayarlarını kontrol edin

uTorrent’te indirdiğiniz her dosya bant genişliğinden biraz kullanır. En yüksek hızda birden fazla dosya indirildiği zaman dosyaların inme süresi uzar. Dosyaları tek tek indirmeye çalışın. Seçenekler – Tercihler – Kuyruk Ayarları altında maksimum aktif indirme sayısını 1 olarak ayarlayın. uPnP port eşleştirmesini de etkinleştirin. Bu, uTorrent’in güvenlik duvarınıza takılmamasını ve kaynaklara doğrudan bağlanmasını sağlayacaktır. İlgi ayara Seçenekler – Tercihler – Bağlantı altından ulaşabilirsiniz.

uTorrent son sürümü kullandığınızdan emin olun

Güncellemeleri düzenli olarak kontrol edin. Yardım – Güncellemeleri Kontrol Et altından yeni sürüm indirilebilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla izleyici (tracker) ekleyin

İzleyicinin daha fazla kaynağa sahip olması torrent indirme hızını ciddi oranda artıracaktır.

İndirme hızını değiştirin

İndirmenin üzerine tıkladığınızda göreceğiniz Maksimum (En Yüksek) indirme hızı değerini 0 olarak girin. İndirme hızının artması biraz zaman alacaktır ancak öncekine kıyasla indirme hızında artış olacaktır.

uTorrent’in öncelikli olduğundan emin olun

Ctrl + Alt + Del veya Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç’a tıklayın. İşlemler altında uTorrent’i bulun ve üzerine sağ tıklayarak Ayrıntılar Git – Öncelik Ayarla – Yüksek yolunu izleyin.

Gelişmiş ayarları kontrol edin

İlk olarak, Seçenekler – Tercihler – Gelişmiş – Disk Önbelleği altında “Otomatik bellek boyutunun üzerine yaz ve boyutu elle ayarla” kutucuğunu işaretleyin ve 1800 olarak ayarlayın. İkinci olarak,  Seçenekler – Tercihler – Bant Genişliği altında “Torrent başı maksimum bağlanan eş (peer) sayısını 500 olarak ayarlayın.

Torrent’i zorla başlatın

İndirme işlemini hızlandırmak için torrent dosyasına sağ tıklayın ardından Başlamaya Zorla’yı seçin. Torrent’e bir kez daha sağ tıklayıp Bant genişliği atamasını yüksek olarak ayarlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Torrent programları ya da Torrent istemcileri ise torrent dosyası ile indirilecek dosyalara sahip kişiler arasındaki bir aracı uygulamadır.
Pek çok farklı torrent programı kullanıcılara sunuluyor ancak bunlardan en popüleri uTorrent denilebilir. uTorrent’in ardından BitTorrent de sık kullanılanlardan. Bitcomet, Vuze gibi torrent programları da kullanılmaktadır.

En iyi Torrent siteleri;

En iyi Yabancı Torrent siteleri
The Pirate Bay
YTS.am
Torrentz2
RARBG
EZTV
Torrents.me
1337x.to
Limetorrent.cc

En iyi Yerli Torrent siteleri
turkseed.com
turktorrent.us
torrent-turk.de
torrentarsivi.com
torrenthane.com
torrent-oyun.com
torrentarsivi.com
torrentabi.com
zamunda.net
torrenadam.com

uTorrent programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın