Bilim Teknik

Termal Kamera Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Termal Kamera nerelerde kullanılır, Termal Kamera alırken nelere dikkat etmeli?

0
(0)

Termal Kamera nedir, ne işe yarar, Termal Kameralar nasıl çalışır, Termal Kamera nerelerde kullanılır, Termal Kamera alırken nelere dikkat etmeli? Termal Kameralar hakkında bir çok sorunun cevabı Termal kamera rehberimizde.

Termal Kamera nedir? 

Termal kamera, görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısında IR enerjiye göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği bir görüntüleme sistemidir.

Termal Kamera ne işe yarar?

Her cismin sıcaklığına göre etrafa yaydığı ışınım farklıdır. Termal kameralar ise bu ışınımları algılayarak ortama yayılan ısı enerjisinin kritik durumlara ulaşıp ulaşmadığını belirlemek amacıyla kullanılır. Bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görülebilir hale getirip resmeder.

Termal enerji gözümüzün göremediği kızılötesi (Infrared) aralıkta yayılır. İşte termal kameralar ise tam olarak bu temele göre çalışır. Yani bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görünür bir resme çevirir.

Aşağıda termal kameraların kullanım alanlarını daha detaylı şekilde görebilirsiniz.

Termal Kamera nasıl çalışır?

Termal Kamera Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Tüm nesneler eğer -273 derece üzerinde ise termal enerji yaymaktadır. Bu da nesnelerde sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Gözümüzün göremediği kızılötesi aralıkta termal enerji yayılır.

Cisim üzerinden gelen kızılötesi enerjiyi mercek yardımıyla kamera içindeki kızılötesi dedektör üzerine düşürür. Bu dedektör cismin ısı dağılımını bir resim üzerinde göstermek için analiz sonucunda bulduğu verileri elektronik sensörlere gönderir. Bu sayede ısı dağılımını gözle görülür duruma getirmiş olur.

Yani bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görünür bir resme çevirir.

Termal Kamera kullanım alanları

 • Elektrik panoları
 • Trafolar
 • Mekanik parçalar
 • Kazanlar ve ekipmanları
 • Kompresör başlıkları
 • Motor ve jeneratör başlıkları bağlantılar.
 • Rulmanlar
 • Buhar sistemleri ve ekipmanları
 • Tank levelleri ve izolasyonları
 • Su , gaz , buhar kaçaklarının tespiti
 • Metal yorgunluğu tespiti
 • Bina ısı ve çatlak tespiti vb. alanlarda kullanılabilirler.

Termal Kamera nedir yazımıza devam ediyoruz.

Termal kameradaki renklerin anlamları

termal kamera nedir nerelerde kullanilir 1

Bu cihazların çektiği fotoğrafta sıcak bölgeler açık renk, soğuk bölgeler ise koyu renk le gösterilir. En soğuk bölgeyi mavi, en sıcak bölgeyi ise sarı gösterir. Ortamın sıcaklığına göre mavi den sarı ya da kırmızı renk kullanarak geçer.

Termal kamera nasıl ateş ölçer?

Termal kameralar, iç mekanlarda noktasal ısı ve yüksek ateş tespitine yönelik kullanılır. Bulaşıcı hastalıkların yayılma riskinin yüksek olduğu zamanlarda stratejik noktalara konumlandırılarak vücut ısısı normal değerlerin üzerinde olan kişilerin çalışma sahasına girmeden engellenmesine olanak sağlar.

Termal kameralar, güvenli bir mesafeden algılama yapar ve vücut sıcaklığını diğer ısı kaynaklarından ayırt eder. 5 metreye kadar güvenli bir mesafeden, 35 derecelik görüş açısı içerisinde noktasal ve bölgesel ölçüm yapabilir.

Termal macun, ekran kartı yada işlemci ile soğutucu blok arasındaki hava boşluklarını yok ederek, ekran kartı yada  işlemci üzerinde oluşan ısıyı soğutucu bloğa daha kolay bir şekilde aktaran macundur.

Termal Kamera nedir yazımızda son olarak termal kamera alırken nelere dikkat etmeli bakacağız.

Termal kamera alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle ürün marka ve modeline karar verdikten sonra en önemli iki faktör dedektör çözünürlüğü ve termal duyarlılıktır.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli bir faktör de termal görüntüleme kamerasının sıcaklık aralığıdır. Aralık, kameranın ölçebileceği minimum ve maksimum sıcaklıkların ne olduğunu söyler.

Termal Kamera nedir yazımızda son olarak Termal Kamera hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Termal Kamera nedir hakkında sık sorulan sorular

Termal kameralarda hangi ışın kullanılır?

Termal enerji gözümüzün göremediği kızılötesi (Infrared) aralıkta yayılır. İşte termal kameralar ise tam olarak bu temele göre çalışır. Yani bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görünür bir resme çevirir.

Termal kamera duvar arkasını görür mü?

Hayır. Çoğu duvarın kalın olması nedeniyle, bir termal kameranın duvarın diğer tarafındaki ısıyı yakalama yeteneği yoktur.

Termal kamera kaç km uzağı gösterir?

20KM ye kadar gösterebilen Termal kameralar mevcuttur.

Termal kamera gündüz çalışır mı?

yüksek performanslı termal kamera sayesinde, sistem, kullanıcısına gündüz, gece ve olumsuz hava koşullarında görüş imkanı sağlamaktadır.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.