Akıllı Telefon

Telefonun Soğukta Kapanması Nasıl Önlenir?

3
(2)

Telefonun soğukta kapanması yada kendi kendine yeniden başlaması soğuk kış aylarında en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir.  Peki telefon soğukta neden kapanır, Telefonun soğukta kapanması nasıl önlenir?

Aşırı soğuk veya sıcak günlerde telefon dışarıda kullanıldığında kapanabilir yada kendi kendine yeniden başlatılabilir. Bunun nedeni şiddetli soğuk hava, nem ve ani ısı değişimleridir.

Telefon soğukta neden kapanır?

Soğuk hava, akıllı telefonların kış aylarında karşılaştıkları en büyük tehlikelerden biri. Aşırı ısı değişimi ve düşük ısılar akıllı telefonların bataryasını ve ekranını olumsuz etkilemektedir.

telefonun sogukta kapanmasi 1

Günümüzde mobil cihazlarda lityum-iyon piller kullanılır ve pilin içinde lityum elektrolit adı verilen madde vardır.

Lityum-İyon bataryalar, telefona güç sağlamak için bataryadaki iki tip elektrot arasında bulunan sıvı elektrolitlere ihtiyaç duyar. Elektrolitlerin akışkanlığı da telefona enerji sağlar.

Sıcaklık düştüğü zaman yoğunlaşma olur ve iyonların geçişi yavaşlar. Pil telefonu çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi sağlayamaz ve bu yüzden soğuk koşullarda kullanım süresi düşebilir ve telefon kapanabilir.

Daha basit anlatımla, soğuk hava bataryanın dopoladığı kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirmeyi yavaşlatıyor. Sıcaklık değeri 0’a yaklaştığında batarya, içerdiği gücü iletmesi gereken noktalara göndermekte zorlanıyor. Bu durumda batarya kullanılamaz hale geldiği için bir sonraki adımda telefonunuz tamamen kapanıyor.

Örneğin iOS cihazları 0º ile 35ºC arası ortam sıcaklıklarında kullanmak gerekmektedir.

Tüm bunların yanında bataryanın hasar almasını önlemek için telefonun ısısı çok yükseldiğinde ya da çok azaldığında sensörler telefonunuzu kapatır. Bazen bu sensör düşme ya da sıvı hasarı gibi durumlarda hasar alır ve hatalı okuma yapar.

Bu otomatik kapanmaları ve yeniden başlatmaları engellemek ve pilinizin ömrünü korumak için telefonunuzu güvenli sıcaklık aralığında (0ºC ila 35ºC) kullanın.

Telefonun soğukta kapanması nasıl önlenir?

Telefonun soğukta kapanmasını önlemek için bir takım önlemler alabilirsiniz.

  • Telefonunuzun şarjı tam olsun. Dolu olan pil soğuk koşullardan biraz daha az etkilenir.
  • Kılıf kullanarak telefonu daha sıcak tutabilirsiniz.
  • Telefonunuzu uzun süre soğuk bir yerde bırakmayın. Mesela bir gece boyunca arabada kalmasın.

Telefonum çok ısınıyor, telefon neden ısınır? Telefonun ısınmasını engellemek için ne yapmalı? Aşırı ısınan telefon nasıl soğutulur? Telefon soğutma programı var mı?

Son güncelleme: 7 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 3 / 5. Toplam oylayan: 2

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.