iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Silme (Kullanılmayanları Sil) Özelliği Nasıl Kapatılır?

iPhone'unuzda kullanılmayan uygulama ve oyunları otomatik silme işlemini kapatabilirsiniz.

iPhone’da kullanılmayanları sil olarak adlandırılan kullanılmayan uygulamaları silme özelliği temel olarak uzun bir süredir kullanılmayan uygulamaları otomatik silerek iPhone depolama alanında yer açmak için kullanılan bir özelliktir.

Telefonunuzun ilk kurulumundan bu yana yüklenen ve neredeyse hiç kullanmadığınız uygulamalar zaman içerisinde depolama alanının hatırı sayılır yerler kaplamaya başlıyor.

Kullanılmayan uygulamaları (kullanılmayanları) sil, uzun bir süredir kullanmadığınız, işinize yaramayan uygulamaları otomatik olarak kaldırmaya yarayan bir özelliktir. Bu özellik kullanılmayan uygulamaları bir süre sonra otomatik olarak silerek hem  hafızada yer açmayı hem de batarya iyileştirmeyi sağlamak amacı ile oluşturulmuştur.

iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Silme Özelliği Nasıl Kapatılır? (Kullanılmayanları Sil Kapatma)

Bu özellik sayesinde belirli bir süre kullanmadığınız uygulamalar otomatik olarak, uygulama listenizden kaldırılacaktır. Kullanılmayan uygulamalar, yeterli miktarda depolama alanı sağlamak için yüklenme tarihine göre en eskiden başlayarak otomatik olarak kaldırılır.

Bunun yanında kaldırılan uygulamalara ait ayarlar ve veriler silinmez. Dilerseniz uygulama ikonuna basarak tekrar uygulamayı indirebilirsiniz.  Uygulama yeniden yüklendiğinde tüm veriler geri gelecektir.

IOS kullanılmayan uygulamaları silme (iPhone kullanılmayanları sil) nasıl kapatılır?

Kullanılmayanları sil özelliğini kapatmak için:

  • Ayarlar >iTunes ve App Store menüsünü açın.
  • Ekranı aşağıya kaydırdığınızda Kullanılmayanları Sil bölümünü göreceksiniz, bunu Kapalı duruma getirin.

iPhone Kullanılmayan Uygulamaları Silme Özelliği Nasıl Kapatılır? (Kullanılmayanları Sil Kapatma)

Kullanılmayan uygulamaların silinmesi özelliği kapatıldıktan sonra uygulamaların otomatik olarak silinmesi engellenir.

iPhone uygulama arşivi nedir, ne işe yarar, uygulama arşivi nasıl kullanılır, Uygulama arşivine uygulama nasıl eklenir, uygulama arşivi nasıl kapatılır gibi bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu