Akıllı Telefon

Kaçak Telefon Nedir, Alınır mı?

Kaçak telefonlar hakkında ayrıntılı bilgileri bu yazımızda sunuyoruz.

0
(0)

Kaçak telefon nedir, garantisi var mı, kaçak telefon alınır mı, kaçak telefon ne kadar kullanılabilir, telefonun kaçak olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Döviz kurları ve vergiler yüzünden fiyatları oldukça yükselen telefonlara alternatif olarak kullanılan kaçak telefonlar hakkında ayrıntılı bilgileri bu yazımızda sunuyoruz.

Kaçak telefon nedir?

Kaçak telefon terimi yurtdışından yasadışı yollarla ve herhangi bir vergi ödemeden getirilen kayıtsız telefonlar için kullanılıyor.

Kaçak telefonların, herhangi bir gümrük kaydı yapılmadığından ve dolayısıyla vergi ödenmediğinden dolayı fiyatları yasal telefonlara göre oldukça ucuz kalıyor.

Kaçak telefon alınır mı?

Kaçak telefonlar ile ülkemizde yasal olarak satılan telefonlar arasında ne yazılımsal nede donanımsal bir fark bulunmamaktadır. Tek fark fiyatlarının daha ucuz olması. Bir de kaçak telefonlarda herhangi bir garanti bulunmamakta.

Tüm bunların yanı sıra ülkemize kaçak yollardan sokulmuş bir telefonu 4 ay boyunca sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. 4 ayın sonunda kaçak telefon şebeke sinyalleri kesilerek gelen ve giden aramalara kapatılıyor.

Kaçak telefonu tekrar kullanıma açtırmak için IMEI kayıt ücretinin (2021 yılı için 2170 TL) ödenerek telefonun bir pasaport üzerine kaydedilmesi gerekiyor. Telefon kaydetme işlemleri için izleyeceğiniz yolların tümünü buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Telefonum kaçak mı değil mi nasıl anlarım?

e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak IMEI numara sorgulaması yaparak telefonun kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kaçak Telefon Nedir, Alınır mı?

Kaçak telefonlar hakkında sıkça sorulan sorular

Kaçak telefon neden ucuz oluyor?

Kaçak telefonların, herhangi bir gümrük kaydı yapılmadığından ve dolayısıyla vergi ödenmediğinden dolayı fiyatları yasal telefonlara göre oldukça ucuz kalıyor.

Kaçak telefon ile yasal telefon arasında ne fark var?

Kaçak telefonlar ile ülkemizde yasal olarak satılan telefonlar arasında ne yazılımsal nede donanımsal bir fark bulunmamaktadır. Tek fark fiyatlarının daha ucuz olması.

Kaçak telefon kullanılır mı?

Ülkemize kaçak yollardan sokulmuş bir telefonu 4 ay boyunca sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. 4 ayın sonunda kaçak telefon şebeke sinyalleri kesilerek gelen ve giden aramalara kapatılıyor.

Kaçak telefonun vergisi ne kadar tutuyor?

Kaçak telefonu tekrar kullanıma açtırmak için IMEI kayıt ücreti 2021 yılı için 2170 TL dir.

Kaçak telefon nasıl anlaşılır?

e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak IMEI numara sorgulaması yaparak telefonunuzu kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sayfasına girip, cihazınızın IMEI numarasını sorgulama ekranına yazarak telefonun kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Son güncelleme: 6 Eylül 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.