İthalatçı Garantili Ne Demek?

İthalatçı garantili ürün nedir? İthalatçı garantili ürün alınır mı?

Elektronik cihazlarda ithalatçı garantili yada resmi Distribütör garantili (Türkiye garantili) gibi kavramlar karşımıza çıkıyor.

İthalatçı garantili ürün ne demek?

İthalat belgesine sahip ve gerekli koşulları sağlamış olan herhangi bir şirketin yurt dışından uygun fiyatlı olarak getirdiği ürünlere kendi bünyesinde verdiği garantiye İthalatçı Garantili ürün denmektedir.

İthalatçı garantisine sahip ürünler 2 yıl garantili olarak satışa sunulmaktadır. Ürünler kutuların içinden çıkan garanti belgesinde belirtilen servis noktalarında 2 yıl süresince garanti kapsamı altında işlem görmektedir. Ancak bu garanti ithalatçı firmanın kendi garantisidir.

Tüketici koruma kanunları, ithalatçı garantisi bulunan ürünler içinde aynen markanın orijinal ürünü olduğundan distribütör garantili ürünler gibi aynı şartlarda değerlendirilmektedir.  (Bknz: Resmi Distribütör garantili (Türkiye garantili) ürün ne demek?)

İthalatçı garantisine sahip bir ürün için aldığınız ürünün bozulması, değişimi ya da tamiri için muhatap alacağınız tek firma, ithalatı yapan firmadır. Satın alacağınız herhangi bir elektronik üründe, arıza gibi durumlarda teknik servis ithalatçı firmanın teknik servisidir.

Burada önemli olan, ürünü satın aldığınız firmanın ve anlaşmalı olduğu teknik servis ağının büyüklüğüdür. Bunlar genellikle E-Ticaret siteleri gibi büyüklüğünü kanıtlamış firmalar olabilir. KVK, TELPA, HepsiBurada gibi güvenilir büyük ithalatçı firmaların servis hizmeti ile daha küçük çaplı ithalatçı firmaların servis hizmeti arasında önemli farklar olabiliyor.  Bu tür firmalardan ürün satın almak herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

İthalatçı garantili telefonlar yurtdışından toptan bir şekilde alınıp Türkiye de kaydettirildiği için daha ucuza gelmektedir. Ayrıca bu telefonlar yada cihazlar orjinaldir. Ancak küçük firmalardan ithalatçı garantili ürün satın almak her zaman bir risktir.

İthalatçı firmalarına götürülen ürünlerin değişimleri çok zor yapılabilmektedir. Bunun yerine firma, tamir yolunu seçmekte ancak kullanılacak parçalar genelde orijinal olmamaktadır. Bu da elektronik cihazlarda farklı sorunları beraberinde getirmektedir.

İthalatçı garantili mi yoksa resmi distribütör garantili ürünmü tercih edilmeli?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi:

  • İthalatçı garantili bir ürünün güvenilirliği tamamen ürünü satın aldığınız şirkete ve onun anlaşmalı olduğu teknik servis ağına bağlıdır.
  • Distribütör garantisi Türkiye çapında, direkt olarak üretici firma tarafından sunulan bir garanti türü. Ayrıca ürünü aldığınız yerden bağımsız olarak garanti hizmeti veriyor ve çok daha geniş hizmet kapasitesine sahip.

İthalatçı garantili ürün yada Distribütör garantili ürün arasında tercih yapmak size kalmış.

İthalatçı garantisi hakkında sık sorulan sorular

İthalatçı garantili telefon neden ucuz?

İthalatçı garantisi bulunan telefonlar yurtdışından toptan bir şekilde alınıp Türkiye de kaydettirildiği için daha ucuza gelmektedir.

İthalatçı garantisi güvenilir mi?

İthalatçı garantisine sahip ürünler 2 yıl ithalatçı firmanın kendi garantisi ile satışa sunulmaktadır.

İthalatçı firma garantili telefon orjinal olur mu?

İthalatçı firma garantili telefonlar yurtdışından toptan bir şekilde alınıp Türkiye de kaydettirildiği için daha ucuza gelmektedir. Ayrıca bu telefonlar yada cihazlar orjinaldir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu