IOS

iPhone Şarj Oluyor Gözüküyor ama Dolmuyor!

iPhone şarj oluyor ama dolmuyor sorunu ile karşılaşıp cihazınız şarj almamaya başladıysa aşağıdaki adımları uygulayarak iPhone şarj sorununu çözebilirsiniz.

iPhone şarj oluyor gözüküyor ama dolmuyor, iPhone şarj oluyor ama dolmuyor sorunu ile karşılaşıp cihazınız şarj almamaya başladıysa aşağıdaki adımları uygulayarak iPhone şarj sorununu çözebilirsiniz.

iPhone Şarj Oluyor Gözüküyor ama Dolmuyor! Neden?

  • Cihazın şarj soketi ile alakalı olarak bir aksaklık yaşanması
  • Cihazın şarj kablosu ile alakalı olarak bir aksaklık yaşanması
  • Yazılımsal bir sorun ile karşı karşıya kalınması halinde cihazın bilgisayara bağlanarak sorunun tespiti
  • Şarj entegresi ile alakalı olarak bir aksaklık yaşanması gibi bir çok farklı neden yer almaktadır.

iphone sarj sorunu1

iPhone şarj sorunu için çözüm adımları

iPhone şarj oluyor ama dolmuyor konusunda yazlım ve donanım kaynaklı nedenler üzerinde durmak gerekir.

iPhone’u yeniden başlatın

Açık konuşmak gerekirse birkaç defa kullandığım iPhone’un şarja takılı olmasına rağmen şarj olmadığını gördüm. Bu gibi durumlarda uyguladığım ilk yöntem onu yeniden başlatmak oldu ve bu basit işlem, sorunların tamamen çözülmesine yardımcı oldu. Yani yapmanız gereken ilk şey, cihazınızı yeniden başlatmak olacaktır.

Farklı kablo ve şarj adaptörü deneyin

Eğer yukarıdaki adım işinize yaramıyorsa, farklı şarj adaptörü ve şarj kablosu kombinasyonlarını denemeniz gerekli. Bildiğiniz gibi Lightning kablolar genellikle çabuk yıpranır. Bu noktada aynı adaptöre başka bir kablo takın. Eğer cihazınız şarj oluyorsa, sorun kablodadır. Bu işe yaramadıysa, aynı kabloyu başka bir adaptöre takın. Eğer cihazınız şarj olmaya başladıysa, sorun şarj adaptörünüzdedir.

Nadir bir durum olsa da hem şarj kablonuz, hem de şarj aletiniz aynı anda bozulmuş olabilir. Bu nedenle arkadaşınızın ya da evdeki başka bir bireyin şarj aletini ve şarj kablosunu kullanın. Her şey çözüldüyse, yeni bir adaptör ve şarj kablosu satın almanız gerekecek.

Teknik servise başvurun

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra soruna dair bir çözüm yolu bulamadıysanız, en yakın teknik servisten destek almanız gerekecek. Bu noktada Apple’ın çevrim içi destek ekibi ile konuşup kendinize en yakın teknik servisten bir randevu oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Apple Mağazaları Istanbulda Zorlu Center ve Akasya AVM’de bulunmaktadır. Buradaki yazımızda Apple destek randevusu almanın yanısıra, Apple Zorlu Center ve Apple Akasya AVM’ye nasıl ulaşabileceğinizi de bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu