Green Screen (Yeşil Ekran) Nedir?

Filmlerde, dizilerde, belgesellerde ve hatta Youtube videolarında da kullanılan Green Screen Yeşil Ekran nedir, ne işe yarar, Yeşil perde nasıl kullanılır gibi Yeşil perde hakkında bir çok sorunun cevabı yazımızda.

Green Screen (Yeşil Ekran) nedir, ne işe yarar, Yeşil perde nasıl kullanılır gibi Yeşil perde hakkında bir çok sorunun cevabı yazımızda.

Yeşil Ekran teknolojisi film ve dizilerde uzun zamandır kullanılan hayli popüler bir teknolojidir. Filmlerde, dizilerde, belgesellerde ve hatta Youtube videolarında da kullanılan Yeşil Ekran nedir, ne işe yarar, Yeşil perde nasıl kullanılır gibi Yeşil perde hakkında bir çok sorunun cevabı yazımızda.

Green Screen nedir, ne işe yarar?

Green Screen yani Yeşil ekran, filmlerde, dizilerde yada herhangi bir video çalışmasında kullanılan efekt türüdür..

Yeşil ekran teknolojisi çekimin yapıldığı yerde olmayan bir mekanı yada objeyi orada varmış gibi göstermeye yarar. Kısaca görüntüde üstüne başka bir görüntü giydireceğiniz rengi fon olarak seçmeye yarar.

Yeşil ekran nasıl kullanılır?

green screen yesil ekran nedir2

Önce yeşil fonun önünde nesnenin veya kişinin istenilen görüntüsü çekilir. Sonrasında montaj aşamasında ayrıştırıcı olan renk görüntüden silinerek o rengin yerine arka plan giydirme işlemi yapılır. Bu teknik sayesinde pahalı, tehlikeli veya fantastikliği nedeni ile çekimi yapılması mümkün olmayan sahnelerin, zamandan ve paradan tasarruf edilerek elde edilmesi sağlanmış olur.

Bilim Kurgu filmleriyle hayatımızda yer eden Yapay Zeka (Artificial Intelligence:AI) hakkında tüm merak edilenleri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşil Ekran ne zaman bulundu?

Yeşil Ekran teknolojisi, ilk olarak 1940 yılında “Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad)” adlı filmde Larry Butler tarafından kullanılmıştır. Larry Butler “Bağdat Hırsızı” adlı filmde kullandığı bu teknik ile Oscar ödülü kazanmıştır.

Green Screen nedir yazımızda son olarak Yeşil ekran hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Green Screen hakkında sık sorulan sorular

Green Box neden yeşil?

Yeşil, insan teninde en az yer alan bileşendir ve dijital ortamda diğer renklerden daha kolay ayrıştırılabilme özelliğine sahiptir. Eğer yeşil ekran ile düzenlediğiniz bir videoda yeşil elbise giyerseniz sizin bir kısmınızda videodan atılacaktır. Bu sebeple en çok yeşil renk kullanılmasına rağmen ara ara mavi renkte kullanılmakta.

Green Screen perde nedir?

Yeşil bir fon önünde gerçekleştirilen çekimlerden elde edilen görüntülerden, yeşil fonun silinerek, yerine istenen görüntülerin eklenmesi tekniğine, “Yeşil Perde (Chromakey) Tekniği” denir.
Fonda tek bir renk olması, o görüntünün silinmesini kolaylaştırır. Böylece iki farklı görüntü rahatça birleştirilebilir.

Keylemek nedir?

Görüntüdeki renkli arkaplanı (greenscreen, bluescreen) silme işlemine “key”lemek denir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu