Güvenlik

Bilgisayarıma Birinin Girdiğini Nasıl Anlarım?

0
(0)

Bilgisayarıma birinin girdiğini nasıl anlarım diye soranlar Windows etkinlik izleyicisi ile bilgisayara kim ne zaman giriş yapmış öğrenebilirler.

Evde yada işyerinizde kullandığınız bilgisayarınıza haberiniz olmadan giriş yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyor, bilgisayarıma birinin girdiğini nasıl anlarım diyorsanız bilgisayara kim ne zaman giriş yapmış Windows etkinlik izleyicisi özelliği ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Windows etkinlik izleyicisi ile bilgisayara kim ne zaman giriş yapmış anlamak için işletim sisteminize göre (Win7/Win8/Win10) Windows’un Pro yada Enterprise sürümlerini kullanmanız gereklidir.

Bilgisayara kim ne zaman giriş yapmış ? Bilgisayarıma Birinin Girdiğini Nasıl Anlarım?

Windows etkinlik izleyicisi ile bilgisayara kim ne zaman giriş yapmış anlamak için için öncelikle Oturum Açma Denetimi’ni aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Bunun için;

  • Windows + S tuşlarına aynı anda basarak Windows arama çubuğunu açın ve gpedit.msc yazıp sonuçlarda  Microsoft Ortak Konsol Belgesine tıklayın.
  • Yerel Grup İlkesi Düzenleyici penceresi açılacaktır.
  • Burada soldaki menüden Windows Ayarları sekmesine tıklayarak açılır menüden  Güvenlik Ayarları > Yerel İlkeler > Denetim İlkesi yolunu izleyin.
  • Sağ ekranda açılan menüden Oturum Açma Olaylarını Denetle sekmesine çift tıklayarak  Başarılı ve Hata kutucuklarını işaretleyin ve Tamam butonuna tıklayın.

Oturum Açma Denetimi etkin hale getirildikten sonra Olay Görüntüleyicisi üzerinden alınan kayıtları görüntülemeniz mümkün olacaktır.

bilgisayarima birinin girdigini nasil anlarim 1

  1. Windows + S tuşlarına aynı anda basarak gelen ekrana Olay Görüntüleyicisi yazarak Olay Görüntüleyicisi ekranını açın.
  2. Sol menüde yer alan Windows Günlükleri menüsünü genişleterek altında bulunan Güvenlik sekmesine tıklayın.
  3. Orta sekmede açılan menüden oturum bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Bilgisayardaki aynı dosyaları bulma ve silme programları ile alan açmak için bilgisayardaki kopya dosyalardan kurtulabilir, birbirinin aynısı olan dosyaları silebilirsiniz.

Son güncelleme: 7 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.