Driver Güncelleme Performansı Arttırır mı?

İşletim sistemi sürücü güncellemesi bilgisayarın hızını arttırır mı? Güncellemelerin performansa ne gibi bir katkısı var?

Oldukça sık sorulan sorulardan olan işletim sistemi yada donanım driver güncelleme performansı arttırır mı sorusunu ayrıntılı olarak cevaplayalım.

Bilgisayarın işletim sistemi yada donanım sürücülerini güncellemek, bir çok problemin ortadan kalkmasını ve cihazının data stabil çalışmasını sağlar.

Driver güncelleme performansı arttırır mı?

Evet arttırır.

Bir donanım üreticisi eğer satmış olduğu donanıma yeni bir Update çıkardıysa bu, donanımın kesinlikle daha stabil çalışması ve gelişen teknolojiye daha uygun hale gelmesi için yapılmıştır.

Güncellemeler kesinlikle gereksiz değildir. Driver güncelleme performansa büyük katkı sağlayacağından Donanım yönünde işlemci ve ekran kartı güncellemeleri mutlaka yüklenmelidir.

İşletim sistemi güncellemeleri de aynı mantıkla sunulmaktadır. Sunulan güvenlik yada sistem güncellemeleri mutlaka cihazlara yüklenmelidir.

Zaten bir sürüm güncellemesi çıktığında güncelleme içinde neler olduğu, neleri kapsadığı ayrıntılı olarak verilmektedir. Buna bakarak güncellemelerin sizin işinize yarayıp yaramayacağına karar vererek yükleme yapabilirsiniz.

Bu bağlamda donanım sürücülerini güncellemek için ekstradan bir Driver güncelleme programı tavsiye etmiyoruz. İşletim sistemleri zaten driver güncellemelerini alacak şekilde yapılandırılmıştır.

Örneğin Windows 10’da bir donanım güncellemesi yüklemek çok kolaydır.

  • Windows arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve çıkan sonuca tıklayın.

Driver Güncelleme Performansı Arttırır mı?

  • Açılan pencerede Görüntü Bağdaştırıcıları‘nı tıklayın.
  • Ekran kartınızı üzerine gelerek mouse ile sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelleştir‘i seçin.

Driver Güncelleme Performansı Arttırır mı?

Çıkan seçeneklerden Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara‘yı seçin.

Driver Güncelleme Performansı Arttırır mı?

Dilerseniz buradaki yazımızda anlattığımız gibi bilgisayarınızdaki ekran kartının marka ve modelini öğrenerek direk donanım üreticisinin sitesinden de driver indirerek güncelleme yapabilirsiniz.

Ekran kartı marka ve modelini öğrendikten sonra:

  • AMD ekran kartları için buraya,
  • NVidia ekran kartları için buraya,
  • Intel ekran kartları için ise buraya tıklayarak güncel driverlara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu