Ekran Kartına Nasıl Bakılır? (Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme)

Bilgisayarınızda bulunan ekran kartını öğrenmek çok kolay.

Bilgisayarın ekran kartına nasıl bakılır diye merak edenler için program kullanmadan Bilgisayarın ekran kartını öğrenmenin en kolay yolunu anlatıyoruz.

Bilgisayarın ekran kartını öğrenmek için dilerseniz program kullanmadan Windows’la yerleşik olarak gelen DirectX Tanı Aracını kullanabilir yada GPU-Z programı ile ekran kartınızın grafik işlemcisi hızı, ısısı, bellek ve fan hızlarını da kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarın ekran kartını öğrenme

Bilgisayarınızda bulunan ekran kartını öğrenmek için;

Windows + R tuşuna basarak açılan Çalıştır penceresine Dxdiag yazarak Enter‘layın.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? (Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme)

DirectX Tanı Aracı penceresi açılacaktır. Burada bulunan Ekran sekmesine tıkladığınızda Ekran kartınız ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? (Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme)

Ekran kartı hakkında DirectX Tanı aracının verdiği bilgiler sizin için yeterli değilse GPU-Z programı ile ekran kartınız hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/  adresinden indirebileceğiniz GPU-Z ile ekran kartınız hakkında bilgilerin yanı sıra anlık olarak grafik işlemcisi hızı ve ısısı, bellek ve fan hızlarını takip edebilirsiniz.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? (Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme)

Tüm diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi bilgisayarlarımızda da bulunan parçaların sıcaklık değerlerine dikkat etmemiz gerekmektedir.  Ekran kartları, yüksek grafikli bilgisayar oyunları ve çeşitli yazılımlardan üst düzey performans almanızı sağlayan bilgisayar donanımlarıdır. Bilgisayarlarda ısınmaya bağlı bozulma ya da performans düşüşü ise en çok ekran kartı ve işlemcilerde görülür.

Ekran kartı sıcaklığı ölçme yazımızda İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı, Ekran kartı çok ısınırsa ne olur, Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür, Ekran kartı fazla ısınırsa ne yapmalı gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu