Donanım

DPI Nedir, Ne işe Yarar?

Mouse'da DPI nedir, ne işe yarar, DPI ayarları nasıl yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının genelde Mouse özelliklerinde gördüğü DPI nedir, ne işe yarar, DPI ayarları nasıl yapılır bu yazımızda ele alıyoruz.

DPI nedir yazımızda bulunan konu başlıkları;

  1. DPI nedir ne işe yarar?
  2. Mouse DPI nedir?
  3. Oyun DPI nedir?
  4. Oyun Mouse DPI kaç olmalı?
  5. Fare çözünürlüğü (DPI) nasıl değiştirilir?

DPI nedir ne işe yarar?

DPI (Dot Per Inch), “inç başına düşen nokta anlamına gelmektedir. Teoride, eğer bir farede 1600 DPI varsa, farenizi bir inç (2,54 cm) hareket ettirirseniz, fare imleci 1600 piksel hareket edecektir.

Tasarımcıların, fotoğrafçıların ve baskı yapan kurumların yakından ilgilendiği DPI değeri görüntüyü daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde algılamayı hedefler.

Mouse DPI ne demek?

Mouse DPI değeri, mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir değerdir. DPI, mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelmektedir.  Teoride, eğer bir farede 1600 DPI varsa, farenizi bir inç (2,54 cm) hareket ettirirseniz, fare imleci 1600 piksel hareket edecektir.

Oyun DPI ne demek?

Dpi değeri ne kadar yüksek olursa, fare duyarlılığı o kadar yüksek olur. Bu ayarları değiştirmek için mouse’lar ile birlikte gelen özel yazılımlarda ayarları yapabilirsiniz.

Oyun Mouse DPI kaç olmalı?

Teoride bir farede 1600 DPI varsa, farenizi 2,54 cm (1 inç) hareket ettirirseniz, fare işaretçisi 1600 piksel hareket edecektir. DPI ne kadar yüksek olursa, fare o kadar hassas olur. Yani, fareyi küçük bir parça bile hareket ettirirsiniz, işaretçi ekran boyunca büyük bir mesafe hareket eder. DPI, oyun fareleri için iyi bir pazarlama aracıdır.

DPI’nın önemli olup olmadığı bir efsanedir. Aslında, birçok rekabetçi birinci şahıs nişancı oyunu oyuncusu fare DPI’larını 1200’e hatta 800’e ayarlar.

Fare çözünürlüğü (DPI) nasıl değiştirilir?

  • Denetim masasını açın ve Fare’yi seçin.
  • İşaretçi seçeneklerinde farenin hızını değiştirebilirsiniz.

dpi nedir ne ise yarar 1

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bu yazımızda klavye tuşları çalışmıyor sorunu için önerebileceğimiz bazı çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu