Windows

csrss exe Nedir?

csrss.exe nedir, ne işe yarar, csrss.exe virüs mü, csrss.exe kapatılırsa ne olur?

0
(0)

Windows arka planında çalışan yüzlerce servisten biri olan csrss exe nedir, ne işe yarar, csrss.exe virüs mü, csrss.exe kapatılırsa ne olur gibi soruların cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

csrss exe nedir?

csrss.exe (Client Server Runtime Process ) ( İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi) dosyası Windows işletim sistemine ait bir dosyadır. Bu dosya, çoğunlukla Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft® Windows® Operating System yazılımında kullanılır.

csrss.exe Nedir?

Csrss.exe dosyası Windows’un grafiksel arayüze kavuşmaya başladığı 1996 yılından beri işletim sisteminin bir parçası olarak Windows’un sistem işlemleri arasında yer alıyor.

csrss.exe virüs mü?

csrss.exe dosyası, sisteminizdeki C: \ Windows \ system32 dizininde bulunur.  Görev Yöneticisindeki csrss.exe dosyası virüs değildir.

Farklı klasörlerde bulunan csrss.exe dosyası kötü amaçlı yazılım olabilir. Dosyanın güvenilirliğini kontrol etmek için görev yöneticisindeyken sağ tıklayıp “Dosya Konumunu Aç” seçeneği ile konumuna yönlenebilirsiniz.

csrss.exe kapatılabilir mi?

Sistem dosyası olduğu için csrss.exe işlemini sonlandırmanız sistemi kararsız hale getirebilir. Bu da çökme gibi sorunlara yol açabilir.

Görev Yöneticisi’ne gidip İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemini sonlandırmaya çalışırsanız, Windows’un bilgisayarınızın kullanılamaz hale geleceğini veya kapanacağını size bildirir. Bu uyarıya tıkladığınızdaysa “Erişim Reddedildi” mesajı görürsünüz. Bu işlemleri uygulamak tehlikelidir ve korumalı bir süreçten geçersiniz. Windows önyükleme yaparken csrss.exe işlemi başlatılamazsa, Windows 0xC000021A hata koduyla mavi ekranla karşılaşırsınız.

csrss exe nedir yazımız sona erdi.

CTRL+ALT+DEL ile Görev yöneticisini çalıştırdığınızda karşınıza çıkan Svchost.exe nedir, ne işe yarar, Svchost.exe virüs müdür bu yazımızda ele alacağız.

Son güncelleme: 7 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.