Telegram Grupları Nasıl Kullanılır?

Telegram grubu nasıl oluşturulur? Telegram Grupları nasıl kullanılır? Telegram grubundan nasıl çıkılır? Telegram grubu nasıl kapatılır? Telegram Kanal ve Grup arasında ne fark var?

Telegram’da 200 bin üyeye kadar Telegram grupları oluşturabilirsiniz.  Gruplar, topluluk grubu olabileceği gibi arkadaş, aile, okul grubu gibi tarzlarda da olabilir. Kalabalık gruplar kurularak sohbet edip eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Telegram uygulaması, diğer mesajlaşma programlarından farklı olarak binlerce kişinin katılabildiği grupların oluşturulmasına imkan tanıyor. Telegram ile 200 bin üyeye kadar grup sohbetleri oluşturabiliyorsunuz.

Oluşturulan Telegram grupları iki farklı şekilde mesaj gönderme hizmeti veriyor. Grup üzerinden gönderilen mesajlar istenildiği takdirde düzenlenebiliyor. İsteyen üyeler de mesajlarının belirli bir süre sonra silinebileceği şekilde mesaj gönderebiliyor.

Telegram grubu nasıl oluşturulur?

Telegram uygulamasında grup oluşturmak için;

 • İlk olarak Telegram uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt kısmında yer alan Kalem simgesini seçin.

telegram gruplari nasil kullanilir 1

 • Yeni mesaj penceresinde, yeni grup seçeneğini seçin.

telegram gruplari nasil kullanilir 2

 • Gruba eklemek istediğiniz kişileri seçin ve daha sonra grubunuza isim verin.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra sağ üst köşede yer alan onay işaretini seçin.

Telegram uygulamasında grubunuzu bu şekilde oluşturmuş olursunuz. Telegram grubu oluşturulduktan sonra kişilerin rolleri hakkında değişiklikler yapabilirsiniz. İstediğiniz kişiyi yönetici yapabilir veya gruptan çıkarabilirsiniz.

Telegram Grupları nasıl kullanılır?

Grubunuzu yönetmenize yardımcı olacak yöneticiler ekleyebilir ve ayrıcalıklarını ayrıntılı bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

 • iOS: Grup bilgisine gidin (grubun sohbet ekranında sağ üst köşedeki fotoğrafa dokunun) — Düzenle — Yöneticiler.
 • Android: Grup bilgisine gidin (başlıktaki isme dokunun) — kalem simgesi (sağ üst köşede) — Yöneticiler.
 • Telegram Desktop: Gruptayken, sağ üst köşedeki “…” düğmesine tıklayın > Grubu yönet > Yöneticiler.

Kişilerinizi ekleyebilir veya kullanıcı adına göre aramayı kullanabilirsiniz.

 • İnsanlara davet bağlantısı göndererek mevcut grupları Telegram’a taşımak kolaydır. Davet bağlantısı oluşturmak için, Grup Bilgisi — Üye Ekle — Bağlantı ile Gruba Davet Et’e gidin.

Cihazında Telegram yüklü olan herkes bu bağlantı izleyerek grubunuza katılabilir. Bağlantıyı iptal etmeyi seçerseniz, bağlantı anında çalışmayı durduracaktır.

Telegram grubundan nasıl çıkılır?

Telegram grubundan ayrılmak için;

 • Ayrılmak istediğiniz Telegram grubunu açın ve check-in yapın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç nokta menü simgesini seçin.
 • Daha sonra Gruptan Ayrıl seçeneğine tıklayın.

Bu adımlar sayesinde gruptan ayrılmış olacaksınız.

Telegram grubu nasıl kapatılır?

Telegram grubunu kapatmak için;

 • Telegram uygulamasını açın.
 • Sohbet menüsüne dokunun.
 • Çıkmak istediğiniz grubun üzerine gelin.
 • Basılı tutarak sağdan sola doğru çekin Sil seçeneği ile grubu silebilirsiniz.

Telegram Kanal ve Grup arasında ne fark var?

Telegram grupları, arkadaşlarınızla ve ailenizle bir şeyler paylaşmak veya küçük ekiplerde işbirliği yapmak için idealdir. Ancak gruplar da çok büyüyebilir ve 200.000 üyeye kadar olan toplulukları destekleyebilir.

Herhangi bir grubu herkese açık hale getirebilir, yeni üyelerin önceki mesalara erişip erişemeyeceğini denetlemek için kalıcı geçmişe geçiş yapabilir ve ayrıntılı ayrıcalıklara sahip yöneticiler atayabilirsiniz. Ayrıca, yeni katılanlar da dahil olmak üzere tüm üyelerin görebilmesi için önemli mesajları ekranın üst kısmına sabitleyebilirsiniz.

Kanallar, büyük kitlelere mesaj yayınlamak için bir araçtır. Aslında, bir kanalın sınırsız sayıda abonesi olabilir. Bir kanala yayın gönderdiğinizde, mesaj sizin adınız ile değil kanalın adı ve fotoğrafı ile imzalanır.

Buradaki yazımızda Whatsapp alternatifi olarak için kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram nedir, ne işe yarar, Telegram güvenli mi, Telegram nasıl kullanılır gibi Telegram hakkında bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu