Telefonun Brick Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Brick nedir, neden olur, Soft Brick nedir, Hard Brick nedir, Brick olmuş telefon nasıl kurtarılır?

Akıllı telefonun Brick olduğu nasıl anlaşılır yazımızda, Brick nedir, neden olur, Soft Brick nedir, Hard Brick nedir, Brick olmuş telefon nasıl kurtarılır tüm detayları ile ele alacağız.

Brick nedir?

Türkçe anlamı tuğla olan Brick, telefonların güncellemeler yada modlanma işlemleri esnasında sistemin kurtarılamaz duruma gelmekle birlikte bu sebepten telefonun açılamamasını temsil etmektedir.

Telefonda Brick, Soft Brick yada Hard Brick şeklinde meydana gelir.

Soft Brick, yazılımsal olarak meydana gelen bir hatadan dolayı cihazınızın yarı ölü hale gelmesi ve işletim sisteminin kendini tam olarak başlatamamasıdır. Telefonunuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın “soft brick” olduğu söylenebilir. Soft Brick olan bir cihazı kurtarmak için yapılması gereken tek şey sorunun ortadan kaldırılması yani dolayısıyla cihazınıza yeni ve orijinal ROM’un (işletim sistemi) nin kurulmasıdır.

Hard Brick, akıllı cihazların yazılımları üzerinde meydana gelen değişimler sonucunda cihazın tüm tepkilere karşı duyarsız kalarak işlevini yitirmesi durumudur. Güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyorsa, yazılımsal çözümlerle telefonunuzu onarmanız genellikle mümkün olmayacaktır.

Brick hakkındaki temel kavramlardan sonra Telefon neden Brick olur bakalım.

Telefonun Brick Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Telefon neden Brick olur?

Brick, genellikle yazılım yüklemeleri sırasında oluşan bir sorundur. Örneğin kullandığınız cihazın yazılım yüklemesi yarıda kesilirse ve donanım, uygun yazılımlar tarafından desteklenemezse, cihazınız hiç açılmayabilir ya da normal şekilde çalışmayabilir.

Aslında yazılım güncellemeleri sırasında ‘cihazınızı kapatmayın‘ benzeri mesajlar görmenizin temel sebebi de bu. Söz konusu riskin her tür elektronik cihaz için geçerli olduğunu vurgulayalım. Bu nedenle yazılım güncellemelerine dikkatli bir şekilde yaklaşmanız gerekir.

Bir telefonun brick olmasının en büyük sebebi, genelde başka bir modele ait yazılımların yüklenmeye çalışılmasıdır.

Telefonun Brick olduğu nasıl anlaşılır?

Brick olan telefon kesinlikle açılmaz. Soft brick, yani hafif brick genelde yazılımsal müdahale ile giderilebilir. Ancak Hard Brick durumunda ses kısma veya açma tuşuyla birlikte power düğmesine bastığınızda bile ne recovery, ne de fastboot moduna girmez. Şarja bağladığınızda ışığı yanmaz. Telefon hiç açılmaz ve tam anlamıyla ölü hale gelir.

Telefon Brick olursa ne olur?

Brick, yazılım işlemleri ile dahi düzeltilemeyecek cihazları temsil eder. Bu cihazlar normal bir şekilde açılmazlar ve normal bir şekilde çalışmazlar. Bricked cihazlar normal yollarla kurtarılamaz ve eski haline döndürülemezler.

Güncellemeler ya da diğer yazılım yüklemeleri cihazınızın hayatını kötü etkileyebileceği için, bu süreçleri dikkatli bir şekilde yönetin. Mümkün mertebe düşük şarj ile yazılım yükseltmelerinden kaçının ve bağlantı kablolarının sıkı bir şekilde takılı olduğundan emin olun.

Brick olmuş telefon nasıl kurtarılır?

Telefonunuzda yaşadıklarınız “soft brick” tanımına uyuyorsa, genellikle şu yöntemlerden biriyle onu kurtarabilirsiniz:

  • Verileri temizleyip bir Custom ROM‘u tekrar yükleyerek.
  • Xposed mod’larını recovery’den kapatarak.
  • Nandroid yedeğinize geri dönerek.
  • Fabrika imajını flash’layarak.

Eğer kullandığınız cihaz gerçekten brick olduysa, yapmanız gereken şey yetkili teknik servis ile iletişim kurmak olacaktır.

Ekranı kırılmış, ekranı açılmayan telefon formatlamak için Android ve IOS cihazlarda yapabileceklerinizi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Telefonun Brick olduğu nasıl anlaşılır  yazımızda son olarak Brick hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Brick ne demek?

Türkçe anlamı tuğla olan Brick, telefonların güncellemeler yada modlanma işlemleri esnasında sistemin kurtarılamaz duruma gelmekle birlikte bu sebepten telefonun açılamamasını temsil etmektedir.

Soft Brick ne demek?

Soft Brick, yazılımsal olarak meydana gelen bir hatadan dolayı cihazınızın yarı ölü hale gelmesi ve işletim sisteminin kendini tam olarak başlatamamasıdır. Telefonunuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın “soft brick” olduğu söylenebilir.

Soft Brick nasıl kurtarılır?

Soft Brick olan bir cihazı kurtarmak için yapılması gereken tek şey sorunun ortadan kaldırılması yani dolayısıyla cihazınıza yeni ve orijinal ROM’un (işletim sistemi) nin kurulmasıdır.

Hard Brick ne demek?

Hard Brick, akıllı cihazların yazılımları üzerinde meydana gelen değişimler sonucunda cihazın tüm tepkilere karşı duyarsız kalarak işlevini yitirmesi durumudur.

Hard Brick nasıl kurtarılır?

Güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyorsa, yazılımsal çözümlerle telefonunuzu onarmanız genellikle mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu