Telefonumu Kim Karıştırdı, Nasıl Öğrenirim?

Telefonunuzu kurcalayanlardan kolaylıkla haberdar olabilir, hatta kurcalayan kişinin resmini bile görebilirsiniz.

Telefonumu kim karıştırdı, birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım diye merak içinde kalmayın! Telefonu karıştıranın resmini çeken uygulamalar ile telefonu izinsiz kurcalayanları tespit edebilirsiniz.

Telefonunuzda bir şifre kilidi olsa bile telefonunuzu kurcalayanlardan kolaylıkla haberdar olabilirsiniz. Uygulamalar telefonu kurcalayan kişinin resmini ön kamera aracılığıyla çekiyor ve size bunu e-posta yada telefon bildirimi ile gönderiyor.

Bu uygulamalar parmak izi veya yüz tanıma yöntemi ile olan kilitleri izleyemiyor. Sadece Pin, şifre yada desen korumalı telefonları izleyebiliyor. Yani ekran kilidi açarken fotoğraf çekme görevini sadece pin, şifre ve desen korumalarında yapıyor.

Telefonumu kim karıştırdı uygulamaları

Aşağıdaki telefonu izinsiz kurcalama tespit uygulamalarından birini yüklediğinizde uygulamayı cihaz yöneticisi olarak ayarlamanız gerekiyor.

  • Bunun için Ayarlar > Güvenlik > Cihaz yöneticisi uygulamaları‘na giderek kurduğunuz uygulamayı aktifleştirin.

Telefonumu Kim Karıştırdı, Nasıl Öğrenirim?

Kişi ekran kilidinizi açmaya çalıştığında ve çok sayıda yanlış şifre girdiğinde, bu uygulamalar telefonunuzu kurcalayan kişiye cihazın silindiğine dair bir uyarı gösterecektir. Ancak telaşlanmayın bu sahte bir uyarıdır, cihazınız asla silinmez.

Uygulamayı kaldırmak isterseniz önce  Ayarlar > Güvenlik > Cihaz yöneticisi uygulamaları‘na giderek Cihaz Yöneticisi iznini kaldırın.

Lockwatch

Telefonumu Kim Karıştırdı, Nasıl Öğrenirim?

Lockwatch, ekran kilidi açarken fotoğraf çekmek için kullanabileceğiniz başka bir uygulama. Kullanımı basit olan uygulama ile birisi telefonunuza girmeye çalıştığında bir e-posta bildirimi alırsınız.

Uygulamanın ayarları ise şöyle:

  • Lockwatch’ı açın ve Emails should be sent to (Uyarı e-postası gönder) seçeneğini etkinleştirin.
  • Number of unlock attempts (Kilit açma deneme sayısı)’na basın. Kaç yanlış denemeden sonra e-posta gönderileceğini seçin.

Lockwatch telefonu izinsiz kurcalayan birisi olduğunda size bir e-posta atacak bu e-posta içeriğinde telefonu karıştıranın resmi ve telefonunuzun konum bilgileri bulunacaktır.

Lockwatch - Diebesfänger
Lockwatch - Diebesfänger
Developer: Unknown
Price: Free

Third Eye

Telefonumu Kim Karıştırdı, Nasıl Öğrenirim?

Third Eye uygulaması da aynı Lockwatch uygulamasının mantığında çalışmaktadır. Ancak Lockwatch  gibi bildirimi e-posta ile değil de direk olarak telefonunuza gönderir.

Third Eye uygulamasını açtığınızda:

  • Intruder detection (Davetsiz misafir algılama) seçeneğini aktifleştirin.
  • Number of unlock attempt (açma denemeleri) sayısını ayarlayın.
Third Eye - Intruder Detection
Third Eye - Intruder Detection

CrookCatcher

Telefonumu Kim Karıştırdı, Nasıl Öğrenirim?

Telefonu karıştıranın resmini çeken programlardan birisi olan CrookCatcher diğer uygulamalarla aynı mantıkta çalışıyor. Bu uygulamada da gene açma deneme sayısını ayarlayabilirsiniz. Buda aynı Third Eye gibi telefonu karıştıranın resmini Galeriler’e kaydediyor.

CrookCatcher - Anti Theft
CrookCatcher - Anti Theft
Developer: Unknown
Price: Free

Kişisel verilerinizin ihlal furyasından etkilenip etkilenmediğini anlayabileceğiniz Have I Been Pwned sitesini nasıl kullanacağınızı buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Telefonumu kim karıştırdı yazımızda telefonunuzu izinsiz kurcalayanlar hakkında nasıl bilgi alabileceğini anlattık. Telefonumu kim karıştırdı yazımız hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu