Donanım

Print Screen Tuşu Ne işe Yarar?

Print Screen nasıl kullanılır? Print Screen çalışmıyor, ne yapabilirim?

0
(0)

Bu yazımızda Print Screen tuşu ne işe yarar ve PrtScr ile bilgisayarda nasıl ekran resmi alınır anlatıyoruz.

ScreenShot (SS) yani ekran yakalama yada ekran görüntüsü, bazı uygulamalar ile ekranda o an bulunan görüntünün çekilmesidir.

ScreenShot almada bazı programlar kullanılabilmektedir ancak klavyede bulunan Print Screen (PrtScr) tuşu ile de ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Print Screen tuşu ne işe yarar?

Print Screen (PrtScr) tuşu, bilgisayarda herhangi bir anda basıldığında o andaki ekranın görüntüsünü almak için kullanılır.

Print Screen (PrtScr) tuşu ile yakalanan ekran görüntüsü otomatik olarak bilgisayar panonuza kopyalanır. Daha sonra,  bu ekran görüntüsünü bir belgeye, e-posta iletisine, dosyaya veya resim düzenleyicisine (Paint gibi) yapıştırabilirsiniz.

PrintScreen tuşu genelde klavyenin sağ üst köşesinde konumlanmıştır. Bazı klavyelerde bu tuş  PrintScreen, PrntScrn, PrntScr, PrtScn, PrtScr, PrintSct, PrtSc gibi isimlerle de yer almaktadır.

Print Screen Tuşu Ne işe Yarar?

Bazı klavyelerde PrintScreen tuşu bulunmayabilmektedir. PrintScreen tuşu bulunmayan klavyede ekran görüntüsünü Fn + Insert tuşlarına birlikte basarak alabilirsiniz.

Print Screen tuşu nasıl kullanılır?

Print Screen (PrtScr) tuşu aktifleştirmek için herhangi bir işlem gerektirmez. PrintScreen tuşunu kullanmak oldukça basit;

  • Bilgisayarınızda yakalamak istediğiniz görüntü için Print Screen (PrtScr)tuşuna bir defa basın. (Sadece aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtScn tuşlarına basın.)
  • Görüntüyü fotoğraf haline getirmek yada düzenlemek için bilgisayarınızda kurulu Paint gibi herhangi bir grafik editörü açın.(Başlat > Tüm programlar > Donatılar > Paint.)
  • Ctrl+V tuşlarına basın. Görüntü, ara belleğinden grafik editörüne yapıştırılacaktır.
  • Ekran görüntüsünü bilgisayarınızda kaydetmek için; Dosya > Farklı kaydet; yolunu izleyin veya Kaydet butonuna tıklayın.

Print Screen (PrtScr) tuşu çalışmıyor, ne yapabilirim?

  • Windows+U tuşuna basarak Erişim Kolaylığı bölümünü açın.
  • Burada sol tarafta bulunan Klavye kısmına tıklayın.
  • Sağ tarafta açılan pencerede alt kısımlarda bulunan Print Screen kısayolu‘nu aktif hale getirin.

Print Screen Tuşu Ne işe Yarar?

Eğer buda işe yaramazsa:

  • Screenpresso programını buraya tıklayarak indirin.
  • Programın kurulumunu yapın ve çalıştırın.

Print Screen Tuşu Ne işe Yarar?

Print Screen tuşu artık çalışacaktır.

Num Lock tuşu nedir, ne işe yarar, Num Lock nasıl açılır, nasıl kapatılır merak ediyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Print Screen tuşu hakkında sık sorulan sorular

Print Screen tuşunun görevi nedir?

Print Screen, bilgisayarda herhangi bir anda basıldığında o andaki ekranın görüntüsünü almak için kullanılan bir tuştur.

PrtSc tuşu nerede bulunur?

Print Screen yani PrtSc tuşu genelde klavyenin sağ üst köşesinde konumlanmıştır. Bazı klavyelerde bu tuş  PrintScreen, PrntScrn, PrntScr, PrtScn, PrtScr, PrintSct, PrtSc gibi isimlerle de yer almaktadır.

Print Screen yoksa ekran resmi nasıl alınır?

Bazı klavyelerde Print Screen tuş bulunmayabilmektedir. Print Screen bulunmayan klavyede ekran görüntüsünü Fn + Insert tuşlarına birlikte basarak alabilirsiniz.

Print Screen ile çekilen fotoğraflar nereye gider?

Print Screen ile yakalanan ekran görüntüsü otomatik olarak bilgisayar panonuza kopyalanır. Daha sonra,  bu ekran görüntüsünü bir belgeye, e-posta iletisine, dosyaya veya resim düzenleyicisine (Paint gibi) yapıştırabilirsiniz.

Print Screen nasıl aktif edilir?

Print Screen aktifleştirmek için herhangi bir işlem gerektirmez. Bilgisayarınızda yakalamak istediğiniz görüntü için Print Screen tuşuna bir defa basmanız yeterlidir.

Son güncelleme: 4 Ocak 2022

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.