IOS DNS Ayarları Nasıl Yapılır? (3 Adımda iPhone DNS Değiştirme)

3 basit adımda iPhone DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz.

IOS DNS ayarlarına girerek, iPhone DNS değiştirme işlemini sadece 3 adımda kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir web sitesine engelleme geldiğinde İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından engellenecek web sitesinin DNS sunucularını filtrelenir. DNS değiştirdiğinizde bu filtreler geçersiz olur ve yasaklı, engellenmiş bir siteye girebilirsiniz. Ayrıca DNS değiştirme işlemi sayesinde internet girişleriniz daha hızlı olur.

iPhone DNS değiştirme (iPhone DNS ayarları)

iPhone DNS değiştirme işlemi sadece Wi-Fi ağına bağlıyken yapılabiliyor. Hücresel veri üzerinden iPhone’un DNS adreslerini değiştirmek mümkün değil. Ayrıca bağlı olduğunuz Wi-Fi ağından çıkıp başka bir ağa bağlandığınızda yaptığınız DNS değişiklikleri geçerli olmuyor.

IOS DNS Ayarları Nasıl Yapılır? (iPhone DNS Değiştirme)
IOS DNS Ayarları Nasıl Yapılır?
  1. iPhone’unuzda Ayarlar menüsüne girerek Wi-Fi‘ı seçin.
  2. Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağınızın yanında bulunan mavi “i” işaretine dokunarak alt kısımdan DNS’i Ayarla‘yı bölümüne girin.
  3. DNS’i Ayarla kısmını elle olarak işaretleyin ve aşağıda verdiğimiz Google DNS yada OpenDNS numaralarını girin.
  • Google DNS= 8.8.8.8 , 8.8.4.4
  • OpenDNS: 208.67.222.222 , 208.67.220.220

OpenDNS‘de aynı GoogleDNS gibi ücretsiz bir DNS sunucusu hizmetidir.

DNS değiştirmek bazen yasaklı sitelere giriş için yeterli olamayabiliyor. VPN kullanarak daha hızlı ve daha güvenli internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

iPhone DNS ayarları hakkında sıkça sorulan sorular

iPhone DNS değiştirmek ne işe yarar?

DNS değiştirdiğinizde servis sağlayıcı tarafından konulan engelleme filtreleri geçersiz olur ve yasaklı, engellenmiş bir siteye girebilirsiniz. Ayrıca DNS değiştirme işlemi sayesinde internet girişleriniz daha hızlı olur.

iPhone DNS ayarları nerede bulunur?

iPhone DNS ayarları; Ayarlar > Wi-Fi bölümünde bulunur. Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağınızın yanında bulunan mavi “i” işaretine dokunarak DNS’i Ayarlarına girebilirsiniz.

iPhone DNS ayarları ne olmalı?

iPhone DNS ayarları kısmına Google DNS (8.8.8.8 , 8.8.4.4) yada OpenDNS (208.67.222.222 , 208.67.220.220)numaralarını girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu