Android

Android Sürüm Yükseltme (3 Adımda Android Yazılım Güncelleme)

Android tablet yada telefonunuzu kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Android sürüm yükseltme işlemini Ayarlar bölümünden kolaylıkla yaparak, cihazınızı Android son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Android cihazlar için cihaz üreticileri tarafından zaman zaman sistem sürümü ve güvenlik güncellemeleri yayınlanmaktadır.  Android sürüm güncelleme işlemi ile cihazınıza birçok yeni ve kullanışlı özellik eklenir. Bu güncellemeler sayesinde Android cihazınız son sürüm uygulamalara uyumlu ve yayınlanan güvenlik yamaları ile daha güvenli hale gelir.

Android güncellemelerini yapmadığınız zaman cihazınızın performansı gün geçtikçe düşer ve yeni sürüm uygulamalar cihazınızda kullanılamaz duruma gelebilir.

Cihazınız için bir Android sürüm güncellemesi çıktığında hazır olduğunda bir bildirim alırsınız. Ancak dilerseniz Güncellemeleri kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Şu andaki stabil Android son sürümü Android 11’dir. Android 12 yakın zamanda sunulacaktır.

Yalnız her cihazda Android son sürüm kullanılamayabiliyor. Güncelleme takvimi cihaza, üreticiye ve mobil operatöre göre değişiklik gösterir. Cihaz üreticileri modellerin yaşına göre sistem güncellemelerini kesebiliyorlar. Üreticinin yayınlamadığı bir sürümü ısrarla cihazınıza yüklerseniz cihazınız Brick olabilir. (Brick hakkındaki yazımıza buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Android sürüm yükseltme nasıl yapılır?

Günümüzün popüler telefon üreticileri Samsung, Xiaomi, Huawei gibi markalar Android sürüm güncellemelerini OTA (Over the Air) adı verilen bir sistem ile cihazlara göndermeleridir. OTAşebeke üzerinden güncelleme anlamına gelmektedir. OTA güncelleme hakkında daha detaylı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi cihazınız için bir Android sürüm güncellemesi çıktığında hazır olduğunda bir bildirim alırsınız. Gelen bildirime dokunarak cihazınız için yeni Android yükseltmesini kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Android tablet yada telefon güncelleme işlemi cihaz markalarına göre farklılık gösterebiliyor.

Cihazınızdaki Android sürümünü öğrenmeniz ve cihazınızın güncelleştirme alıp almadığını kontrol edebilmek için;

  • Telefonunuzda Ayarlar menüsüne girin.
  • Sayfayı aşağıya kaydırarak Yazılım Güncellemesi yada Sistem > Gelişmiş > Sistem Güncellemesi’ne dokunun.
  • İndir ve Yükle seçeneğine tıklayarak sistemin arama yapmasını bekleyin.
Android Sürüm Yükseltme (3 Adımda Android Güncelleme)
Android Sürüm Yükseltme (3 Adımda Android Güncelleme)

Güncelleme dosya boyutu büyük olabileceği için, güncellemeleri Wi-Fi üzerinden indirmenizi öneririz.

Android sürüm yükseltme hakkında sıkça sorulan sorular

Android güncellemesi neden gerekli?

Bu güncellemeler sayesinde Android cihazınız son sürüm uygulamalara uyumlu ve yayınlanan güvenlik yamaları ile daha güvenli hale gelir.

Android yazılım güncellemesi yapılmazsa ne olur?

Android yazılım güncellemelerini yapmadığınız zaman cihazınızın performansı gün geçtikçe düşer ve yeni sürüm uygulamalar cihazınızda kullanılamaz duruma gelebilir.  

Android sürüm yükseltme mümkün mü?

Android cihazlar için cihaz üreticileri tarafından zaman zaman sistem sürümü ve güvenlik güncellemeleri yayınlanmaktadır.

Android son sürümü kaç?

Şu andaki stabil Android son sürümü Android 11’dir. Android 12 yakın zamanda sunulacaktır.

Android güncellemesi nasıl yüklenir?

Cihazınız için bir Android yazılım güncellemesi çıktığında hazır olduğunda bir bildirim alırsınız. Ancak dilerseniz Güncellemeleri kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu