Excel’de Yön Tuşları Çalışmıyor Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Excel'de kaydırma kildi nasıl kapatılır yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Excel’de yön tuşları çalışmıyor sorunu Scroll Lock tuşunun açık olmasından kaynaklanmaktadır. Scroll Lock tuşunu kapattığınızda bu problemde çözülecektir.

Excel kullanırken yön tuşlarının çalışmaması oldukça can sıkıcıdır. Ok yani yön tuşları, tek bir tuşa basarak Excel elektronik tablosunda bir hücreden diğerine geçmenize yardımcı olur. 

Scroll Lock tuşu, internette gezinirken ya da Microsoft Office yazılımları kullanırken yön tuşlarını mouse gibi kullanmamızı sağlar. Scroll Lock tuşunun Türkçe karşılığı kaydırma kilididir.

Excel’de yön tuşları çalışmıyor çözümü

Klavyenizde Scroll Lock etkinse, ok yani yön tuşlarını kullanamazsınız. Excel’de yön tuşları çalışmıyorsa kaydırma kilidi etkin demektir. Kaydırma Kilidinin etkin olduğunu, Excel durum çubuğunda görünen Kaydırma Kilidi ifadesinden anlayabilirsiniz.

Excel'de yön tuşları çalışmıyor çözümü

Excel’de çalışmayan yön tuşlarını düzeltmek için ilk olarak Scroll Lock tuşu açıksa kapatmanız gerekir. Scroll Lock tuşu genellikle klavyenin kontrol tuşları bölümünde, yön tuşlarının üstünde yada fonksiyon tuşlarının sağ tarafında bulunur.

Excel'de Yön Tuşları Çalışmıyor Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Scroll Lock tuşu açık olduğunda Scroll düğmesinin ışığı yanar. Scroll Lock tuşunu kapatmak için bir kere basmanız yeterlidir.

MAC üzerinde Scroll Lock tuşunu kapatmak için Command + F14 tuşlarına basın.

Eğer klavye üzerinde Scroll Lock tuşu yoksa bu tuşu Ekran klavyesini kullanarak kapatabilirsiniz.

  • Windows arama çubuğuna ekran klavyesi yazı ve çıkan sonuca tıklayın.
  • Açılan klavyede Scroll Lock tuşunu kapalı konuma getirin.

Excel veya bir çalışma kitabını açarken Excel çöktü, Excel yanıt vermiyor, Excel dondu, Excel çalışmıyor gibi hatalar alırsanız sorunu gidermek için buradaki yazımızda anlattığımız adımları uygulamanız yeterli.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu