Nasıl Yapılır

Eski TV’yi Smart TV’ye Çevirme Nasıl Yapılır?

Smart TV nedir, ne işe yarar, Android TV Box, Apple TV, Chromecast nedir, nasıl çalışır, hangi TV Box'ı almalı?

Eski TV’yi Smart TV’ye çevirme, Smart olmayan TV yi Smart yapmak için Android TV Box, Apple TV yada Google Chromecast kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Smart TV nedir, ne işe yarar, Android TV Box, Apple TV, Chromecast nedir, nasıl çalışır, hangi TV Box’ı almalı gibi bir çok konuyu ayrıntılı olarak ele alıyoruz.

Eski TV’yi Smart TV’ye çevirme yazımızda bulunan konu başlıkları;

 1. Smart TV nedir, ne işe yarar?
 2. Eski TV’yi Smart TV’ye çevirme Nasıl Yapılır?
 3. TV Box nedir, ne işe yarar?
 4. TV Box ile neler yapılabilir?
 5. TV Box nasıl kullanılır?
 6. TV Box çeşitleri nelerdir?
 7. Android TV Box nedir?
 8. Apple TV nedir?
 9. Google Chromecast nedir?
 10. TV Box alırken nelere dikkat etmeli?
 11. Hangi Android TV Box’ı almalı?

Öncelikle Smart tv nedir, ne işe yarar bakalım…

Smart TV nedir, ne işe yarar?

Smart TV, internete bağlanabilen ve indirilen uygulamalar sayesinde televizyon deneyiminizi zenginleştiren bir teknolojidir.

Smart özelliklere sahip bir TV sahibiyseniz, Netflix, Amazon, YouTube gibi en sevdiğiniz video yayınlama ve Spotify gibi müzik oynatma servislerini ve hatta istediğiniz gibi zevk alabileceğiniz çeşitli oyun ve spor içeriklerini hiç bir ek ürüne gerek duymadan izleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, standart bir televizyonda yapabileceğimiz her işlemi yapabildiğimiz Smart TV’lerde, ekstra bağlantılara da ulaşabiliriz. Farklı cihazlardan ekran yansıtma özelliği ve kablosuz bağlantıların sunulması gibi ayrıcalıklar akıllı televizyonlarda yer alan özelliklerden.

Peki Smart olmayan TV nasıl internete bağlanır ve nasıl film izlenir?

Eski TV’yi Smart TV’ye çevirme nasıl yapılır?

Smart olmayan TV’yi internete bağlamak, Eski TV’yi Smart TV’ye çevirmek için Android TV Box, Apple TV yada Chromecast kullanabilirsiniz.

TV Box nedir, ne işe yarar?

TV Box yani TV Kutusu, TV’nize harici bir kaynak sinyaline bağlayan ve dijital sinyali TV ekranında görüntülenebilecek biçimde TV içeriğine sıkıştıran bir cihazdır.

TV Box ile neler yapılabilir?

 • Smart olmayan eski bir TV’yi internete bağlayabilirsiniz.
 • Cep telefonunuzu TV ekranına yansıtabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman internet üzerinden Dizi, Film izleyebilirsiniz.
 • IP TV özelliği ile sınırsız sayılabilecek kanalları ücretsiz izleyebilirsiniz.
 • Oyun oynayabilirsiniz.
 • Aynı akıllı telefon gibi uygulama yükleyip kullanabilirsiniz.

TV Box nasıl kullanılır?

Bu cihazları kullanabilmeniz için TV’nizde bir HDMI girişi ve USB girişi olması yeterlidir.

Tv Kutusunun HDMI girişini televizyonun HDMI girişine taktıktan sonra cihazımız ile gelen şarj adaptörünün bir ucunu prize takıp diğer bir ucunu cihazımıza taktıktan sonra Tv Kutusu kullanılabilir duruma gelmiş olacaktır.

eski tvyi smart tvye cevirme nasil yapilir1

TV Box çeşitleri nelerdir?

Piyasada şu an Android tabanlı Android TV Box’lar ve IOS tabanlı Apple TV’ler bulunmaktadır.

Android TV Box nedir?

Android TV Box (Akıllı Android TV Kutusu) video izlemek, oyun oynamak ve android işletim sistemi ile çalışan bir çok program ve uygulamayı TV ortamında çalıştırmak için tasarlanmış bir cihazdır. Bir çok kullanıcı TV’sine bağladığı Android TV Box ile Netflix, Youtube, Amazon TV, Puhu TV gibi uygulamaları kolayca kullanıp, Web tarayıcıları ile TV’de internette gezebilmektedirler.

Apple TV nedir?

Apple TV sayesinde iPhone yada iPad kullanıyorsanız televizyonunuzu yeni teknoloji Smart Tv ile değiştirmeye gerek kalmadan TV’nize Smart TV özellikleri kazandırabilirsiniz.

Apple TV içeriklerini internetten alarak TV’nizde görüntüleyen gerçek zamanlı medya oynatıcısıdır. Apple TV, Apple’ın geliştirdiği tvOS işletim sistemi ile çalışan ve neredeyse avuç içine sığan bir cihazdır. Bu cihazla televizyonunuz internete bağlanıyor, dolayısıyla da televizyonunuz ile iletişim kurmanız sağlanıyor.

Apple TV iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac’inizdeki içerikleri AirPlay ve Ev Paylaşımı ile kablosuz olarak HD televizyonunuzda oynatmanızı sağlamanın yanı sıra iTunes Store’dan müzik ve film satın alarak veya kiralayarak televizyonunuzda izlemenize de olanak sağlar.

Google Chromecast nedir?

Android TV Box’ların yanı sıra Google’ın ürünü olan Chromecast’ide kullanabilirsiniz.

Google Chromecast, HDMI portu üzerinden görüntü aktarımını sağlıyor. Gücünü ise herhangi bir USB bağlantısı üzerinden alabilmekte. HD TV’lere HDMI portu üzerinden bağlanan cihaz, televizyon açıldığı anda göreve hazır hale geliyor. Sonrasındaysa aynı yerel ağ içersinde bulunan bilgisayarlar ile Android veya iOS sürümüne sahip mobil cihazlardan WiFi aracılığı ile kontrol edilebiliyor.

TV Box alırken nelere dikkat etmeli?

TV Box yani Android TV Kutusu alırken ilk bilmeniz gereken aslında bu cihazın da telefon ve tablet gibi olduğu, sadece ekranı olmadığıdır. Yani nasıl ki Android telefon veya Android tablet satın alırken telefon kullanımına göre özelliklerini seçiyorsanız bu cihazı alırken de kullanım amacınıza göre özelliklerini kontrol etmelisiniz.

En düşük donanımda aldığınız bir cihaz, size tatmin olmayacak bir kullanım sağlayabilir. Alacağınız cihaz kaç GHZ hızında,kaç çekirdekli bir işlemcisi var, Kaç GB RAM var v.s. bunların yüksek olması sizin işinize gelecektir.

Hangi Android TV Box’ı almalı?

TV’yi Smart TV’ye dönüştüren Android TV Box’ların bir çok çeşitleri bulunmaktadır. Ortalama fiyatları ise 200-800 TL arasında değişmektedir.

Türkiye’de en çok tercih edilen popüler TV Box’lar şunlardır;

 • Xiaomi Mi Box S 4K Android TV Box
 • H96 Max Plus Android TV Box
 • X96h Android TV Box
 • Case 4U Tanix TX6 4K
 • Amazon Fire Stick TV

Bu yazımızda Eski TV’yi Smart TV’ye çevirmek için gerekenleri ele aldık.

Smart TV’ler için online film ve dizi izlenebilecek, Smart TV destekli internetten film izleme siteleri ve film izleme programlarıburadaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu