Akıllı Telefon

Telefon Hızlı Şarj Olmuyor, Neden?

Telefonunuzda hızlı şarj özelliğini nasıl etkinleştireceğinizi ve hızlı şarj etme sorunlarının çözümünü yazımızda anlatıyoruz.

0
(0)

Hızlı şarj özelliği bulunan telefon hızlı şarj olmuyorsa öncelikle telefonun hızlı şarj özelliğinin açık olup olmadığı, eğer telefonda hızlı şarj açık olduğu halde gene telefon hızlı şarj etmiyorsa adaptör ve şarj kablosunun hızlı şarj destekleyip desteklemediği kontrol edilmelidir.

Hızlı şarj, telefonunuzu normal bir cihazdan daha kısa sürede şarj etmenizi sağlayan bir özelliktir. Telefonunuzun durum çubuğundaki pil simgesi şarj modu hakkında bilgiler sunmaktadır.

Telefon Hızlı Şarj Olmuyor, Neden?

Telefonunuzda Hızlı şarj veya Quick Charge özelliği yoksa, bu özelliği sonradan telefonunuza ekleyemezsiniz. Telefonunuzda hızlı şarj olup olmadığını buraya tıklayarak Qualcomm’un sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Telefonunuzda hızlı şarj özelliğini nasıl etkinleştireceğinizi ve hızlı şarj etme sorunlarının çözümünü yazımızda anlatıyoruz.

Hızlı şarj nasıl açılır?

Telefonda hızlı şarj özelliğini açmak için:

 • Ayarlar bölümünden Cihaz bakımı’na girin.
 • Burada yer alan Pil öğesini açın.
 • Daha fazla simgesine dokunun.
 • Alt bölümde bulunan Şarj kategorisinden Hızlı şarjı aktif edin.

Telefon Hızlı Şarj Olmuyor, Neden?

Telefon hızlı şarj olmuyor, neden?

Eğer telefon ayarlarında hızlı şarj özelliği açık olduğu halde telefon hızlı şarj olmuyorsa adaptör ve şarj kablosunun hızlı şarj destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz. Hızlı kablolu şarj ve hızlı kablosuz şarj için şarj aleti, kablo ve işlevi destekleyen aksesuarlar gerekir.

Telefonunuzun standart şarj cihazının üzerinde yazan çıkış bilgileri telefonunuzun desteklediği şarj modlarını belirtir.

 • 5V/2A: Normal şarj
 • 9V/2A: Hızlı şarj etme
 • 5V/4,5A veya 4,5V/5A: SuperCharge
 • 10V/4A veya 5V/8A: 40 W SuperCharge

Hem hızlı şarj kablosu ve hem de hızlı şarj adaptörünüzün mutlaka orjinal olması gerektiğini de hatırlatalım.

Hızlı şarj etmek için tüm bu özellikler varsa ve gene de hızlı şarj başlamıyorsa:

 • Şarj kablosunu çıkarın ve tekrar USB bağlantı noktasına geri takın.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın ve hızlı şarjı tekrar deneyin.
 • Şarj adaptörünün yada kablosunun hasar görüp görmediğini kontrol edin.
 • Şarj kablosunun telefonun yuvasına tam olarak oturup oturmadığını ve şarj soketinin temiz olup olmadığını kontrol edin.

Şarj cihazı ve telefon arasındaki bağlantının tam oturmaması şarj akımını etkiler ve şarj süresini uzatır.

Bunun yanı sıra örneğin, telefonunuzu Bilgisayara bağlı bir USB kablosuyla şarj ediyorsanız, cihaza ulaşan voltaj düşük olacağından hızlı şarj devreye girmez. Bunun için hızlı şarj kablosunu hızlı şarj adaptörü ile kullanmanız gerekir.

Telefonun şarj soketi sıkça temizlenmesi gereken yerlerdendir. Telefonun şarj soketinde biriken tozlar bir süre sonra bir tabaka oluşturarak telefonun şarj olma durumunu etkilemeye başlar ve bu telefonun pil sağlığını olumsuz yönde etkiler. Peki, telefonun şarj soketi nasıl temizlenir? Şarj soketi temizleme işlemi nasıl yapılır?

Telefon hızlı şarj olmuyor yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Telefon hızlı şarj etmeme sorunu hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Son güncelleme: 29 Kasım 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.