Güvenlik

Malware Nedir? Malware Nasıl Temizlenir?

Malware nedir, nasıl bulaşır, Malware nasıl temizlenir?

0
(0)

Veri çalmak, erişim kontrollerini atlamak yada bir sisteme zarar vermek için kullanılan kötücül yazılım Malware nedir, nasıl bulaşır, Malware nasıl temizlenir gibi Malware hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Malware nedir?

İngilizce olarak Malicious Software kelimelerinden türetilmiş olan ve Scumware olarak da adlandırılan Malware; bilgisayarınızın ayarlarını değiştirmek, yazılımlarınızı ortadan kaldırmak, sistem hatalarına neden olmak, kullanım alışkanlıklarınızı incelemek veya bilgisayarınızı saldırılara karşı tamamen açık hale getirmek amacıyla hazırlanan kötü amaçlı yazılımlardır.

Malware nasıl bulaşır?

Kötü amaçlı olarak kullanılan uygulamaların içerisine gizlenerek bilgisayara bulaşmaktadır. Aynı zamanda illegal içerik barındırmakta olan sitelerin kullanılması veya indirme siteleri üzerinden de bulaşması söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanıcıların özellikle tercih etmiş oldukları siteler konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.

Malware bilgisayara nasıl zarar verir?

Malware grubuna virüs, trojan, backdoor, worm , adware gibi tehlikeli yazılım türleri girer. Bu tür yazılımların amacı, ya kişinin bilgi, parola, verilerini ele geçirmek, yada bilgisayarını veya sistemini çökertmeye çalışmaktır. Bir bilgisayar herhangi web sitesini ziyaret ederek, virüslü bir yazılım indirerek veya virüslü bir yazılımı kurarak/çalıştırarak Malware yazılımın etkisi altında girebilir.

Kötücül yazılım türleri nelerdir?

En yaygın zararlı yazılım çeşitleri;

 • Fidye yazılımı (Ransomware)
 • Truva atı (Trojan)
 • Solucanlar (Worms)
 • Bot
 • Rootkit
 • Casus yazılım (Spyware)
 • Virüs
 • Reklam destekli yazılım (Adware)
 • Scareware
 • Ortadaki adam (Man-in-the-middle (MitM)
 • Logic bombs (Mantık bombası)
 • Trap Door (Tuzak Kapanları)

Virüs ve Malware arasındaki fark nedir?

Zararlı yazılım bilgisayarınızı, cihazınızı veya ağınızı etkilemek veya kilitlemek için tasarlanmış her türlü bulaşıcı yazılımdır.

AntiVirüs ile Malware arasında ne fark var diye soruyorsanız, Malware virüslerinde dâhil olduğu zararlı yazılımların genel adıdır. Malware dendiğinde virüslerinde içine alan yazılım gurubu anlatılmak istenmektedir.

Malware nasıl temizlenir?

Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için, temkinli davranmak dışında en çok başvurulan yol güçlü bir antivirüs ve antimalware kullanmak.

Malware nedir yazımızda son olarak Malware temizleme yazılımlarına yer vereceğiz.

Eğer sisteminizde bir Malware olduğundan şüpheleniyorsanız sizlere aşağıda sunduğumuz en iyi Malware Temizleme programları ile bu sorununuzu çözebilirsiniz.

En iyi Malware Temizleme Programları

Aşağıdaki programları sisteminize malware bulaşmşsa kullanınız. Ancak en iyi çözüm bir antivirüs yazılımı da bilgisayarınızda mutlaka bulunmalıdır.

SUPERAntiSpyware

malware nedir malware nasil temizlenir 1

En iyi casus yazılım temizleme programı listemizde ilk sırada bulunan SUPERAntiSpyware Free ücretsiz bir antispyware tarama yazılımıdır. Sisteminizde bulunan zararlı yazılımları tarama işlemi sonucunda bulup silebilmektedir. Spyware, Adware, Malware, Trojans, Dialers, Worms, KeyLoggers, HiJackers ve diğer zararlıları temizlemek konusunda başarılı bir programdır. Dilerseniz tarama işlemi içine bazı klasörleri dahil etmeyerek süreyi kısaltmanız da mümkündür.

Spybot

malware nedir malware nasil temizlenir 2

Spybot – Search & Destroy bilgisayarınızdaki çeşitli türden spyware yani casus programı bulup kaldırabilen ücretsiz bir güvenlik yazılımı. Çok uzun süredir güvenlik yazılımları arasında bulunan ve etkili tespit etme ve silme özellikleri ile önplana çıkan program, kişisel bilgilerinizin başka kişilerin eline geçmesini engellemek için sisteminizi casus programlardan temizleme konusunda size yardımcı olabilir.

Ad-Aware

malware nedir malware nasil temizlenir 3

Ad-Aware Antivirus Free, internet üzerinden bulaşan casus yazılımlara karşı çok etkili bir Adware yazılımıdır. Dünyada ki en popüler Adware yazılımıdır. Ücretsiz versiyonu anlık koruma sağlamamakta olup, sadece tarama ve temizleme işlemini yapmaktadır. Bilgisayarınız hafızası, kayıt defteri veya harddiskte gördüğü tüm zararlı uygulamaları başarılı bir şekilde ortadan kaldıran Ad-Aware yazılımı bu alandaki en eski yazılımlardandır.

Hitman Pro

malware nedir malware nasil temizlenir 4

Hitman Pro, bilgisayarınızı zararlı (malware) – sahte yazılımlara, tehlikeli keylogger’lara ve diğer bilinmeyen tehditlere karşı bilgisayarınızı korumunanızı sağlayan bir antivirüs programıdır. Diğer antivirüs programlarından farkı ise bulut motoru (cloud engine) ile çok geniş ve farklı kullanıcıların tehdit tecrübelerine ulaşıp, güncel tehditler için gerekli önlemleri alabilmesi. Diğer bir farklı özelliği ise kurulum gerektirmeden, USB bellek gibi taşınabilir bir hafıza birimi üzerinden kolay ve hızlı bir biçimde çalıştırılabilmesi. HitmanPro tarama işlemi sonrasında tehditlerin risk durumlarına göre sil, karantinaya al, görmezden gel ve güvenli işaretle gibi eylem seçenekleri sunar.

Malwarebytes

malware nedir malware nasil temizlenir 5

Bilgisayarınızı malware, spyware, trojanlar ve rootkitler gibi zararlı tüm yazılımlardan korumak için ücretsiz olarak en iyi trojan temizleme programı Malwarebytes Anti-Malware’ı kullanabilirsiniz.

Malwarebytes’ Anti-Malware ile bilgisayarınıza bulaşıp yerleşen virüsler, solucanlar, truva atları, rootkitler, çeviriciler, casus yazılımlar ve malware denen kötü amaçlı tüm yazılımlara karşı sisteminizi taratıp temizleyebilirsiniz. Malwarebytes tüm bu zararlılara karşı hem koruma sağlar hem de bilgisayarınıza daha önceden bulaşan zararlı varsa bunları bulur ve temizler.

Önceleri sadece zararlı yazılım tarama ve temizleme görevini yapan Malwarebytes programı son güncellemeler ile birlikte anti virüs porgramı olarak da kullanılabilmektedir.

Malwarebytes nasıl kullanılır?

1 Öncelikle Malwarebytes’ Anti-Malware yazılımını buraya tıklayarak bilgisayarınıza kurun. Tarama ve temizleme işlevi bedava, koruma işlevi paralıdır. Programın Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

2 Yükleme esnasında gelen pencerede programı güncellemeyle ilgili kutucuğa tik attığınızdan emin olun. (Update Malwarebyte’s Anti-Malware and Launch Malwarebyte’s Anti-Malware/Malwarebyte’s Anti-Malware’i güncelle ve çalıştır). Eğer yeni bir güncelleme mevcutsa, bunu indirip kuracaktır.

3 Program açılınca Perform Quick Scan’i seçin, sonra Scan’e tıklayın. (Çabuk Tarama->Tara)

malware nedir malware nasil temizlenir 6

Tarama işlemi biraz sürebilir, sabırlı olun. Bilgisayarı kapatmayın, restart atmayın vs. Aynı zamanda arka planda başka program çalışmaması tarama süresini kısaltacaktır.

4 Tarama bitince OK/Tamam’a ve Show Results/Sonuçları Göster’e tıklayın. Hepsine tik attığınıza emin olun ve Remove Selected/Seçilenleri Temizle’ye tıklayın.

malware nedir malware nasil temizlenir 7

5 Temizleme işlemi bitince, Not Defteriyle bir log dosyası açılacak (Bunu kapatabilirsiniz, isterseniz okuyun.)ve bir restart sorusu gelebilir.(*)

Log otomatikman MBAM tarafından kaydedilir ve “Logs” sekmesinden görülebilir. Buradan isterseniz silebilirsiniz. Eğer MBAM silmesi zor bir dosyayla karşılaşırsa iki defa art arda restart isteyebilir. Bu durumda her seferinde restartı onaylayın.

Malware nedir yazımız sona erdi.

Malware hakkında sıkça sorulan sorular

Malware ne işe yarar?

Malicious Software kelimelerinden türetilmiş olan ve Scumware olarak da adlandırılan Malware; bilgisayarınızın ayarlarını değiştirmek, yazılımlarınızı ortadan kaldırmak, sistem hatalarına neden olmak, kullanım alışkanlıklarınızı incelemek veya bilgisayarınızı saldırılara karşı tamamen açık hale getirmek amacıyla hazırlanan kötü amaçlı yazılımlardır.

Kötü amaçlı yazılım nasıl bulaşır?

Kötü amaçlı olarak kullanılan uygulamaların içerisine gizlenerek bilgisayara bulaşmaktadır. Aynı zamanda illegal içerik barındırmakta olan sitelerin kullanılması veya indirme siteleri üzerinden de bulaşması söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanıcıların özellikle tercih etmiş oldukları siteler konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.

Malwarebytes nedir?

Malwarebytes’ Anti-Malware ile bilgisayarınıza bulaşıp yerleşen virüsler, solucanlar, truva atları, rootkitler, çeviriciler, casus yazılımlar ve malware denen kötü amaçlı tüm yazılımlara karşı sisteminizi taratıp temizleyebilirsiniz. Malwarebytes tüm bu zararlılara karşı hem koruma sağlar hem de bilgisayarınıza daha önceden bulaşan zararlı varsa bunları bulur ve temizler.

Malwarebytes antivirüs müdür?

Önceleri sadece zararlı yazılım tarama ve temizleme görevini yapan Malwarebytes programı son güncellemeler ile birlikte anti virüs porgramı olarak da kullanılabilmektedir.

Son güncelleme: 11 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.