3 Adımda BES Birikiminizi Öğrenin!

BEs birikiminizi ve hak ettiğiniz Devlet katkı payı birikimlerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

BES Birikiminizi e-Devlet üzerinde Emeklilik Gözetim Merkezi bölümünde bulunan Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi, birikim yapmanızı sağlayarak %30 devlet katkısı ile desteklenen bir tasarruf ve yatırım sistemidir. 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimlerinizi %30 devlet katkısının yanı sıra bazı yatırım fonlarında işlem yaparak daha da attırabilmeniz mümkün.

BES devlet katkısının:

  • En az 3 yıl sistemde kalırsanız %15’ine,
  • En az 6 yıl kalırsanız %35’ine,
  • En az 10 yıl kalırsanız %60’ına,
  • 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını doldurduğunuzsa %100’ünü alabilirsiniz.

Örneğin her ay yatırdığınız 300 TL %30 devlet katkısı ile 390 TL olarak hesabınızda birikir.

BES sisteminde 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde katkı payının tamamı ile tüm birikimlerinizi alabilirsiniz ve isterseniz her ay düzenli maaş şeklinde de emekliliğe hak kazanırsınız. Bunun için BES birikimlerinizi Yıllık Gelir Sigortasına aktarmanız gerekir.

BES Birikimi nasıl öğrenilir?

Emeklilik Gözetim Merkezi bölümünde bulunan Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama ekranından, bireysel emeklilik sistemi ve otomatik katılım sistemi kapsamındaki sözleşmelerinizin bulunduğu emeklilik şirketlerini ve sözleşmeleriniz için hesaplanan son iki yıla ait devlet katkısı tutarlarını görüntüleyebilirsiniz.

  1. e-devlet üzerinde yer alan Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama ekranına için buraya tıklayın.
  2. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basarak e-Devlet şifrenizle giriş yapın. (e-Devlet şifresini unuttuysanız buraya tıklayın)
  3. Kısa bir sorgulamadan sonra Bireysel Emeklilik sözleşmelerinizi ve Devlet katkısı tutarınızı görebilirsiniz.

3 Basit Adımda BES Birikimini Öğrenme!

Devlet katkı payı dahil tüm BES birikiminizi en ayrıntısına kadar görmenin bir yolu da BES yaptırdığınız sigorta firmasının size verdiği online hesaba girmek.

Burada tüm BES birikiminişzi görebilir ve paranızı istediğiniz fonlarda değerlendirebilirsiniz.

BES ten kaç yılda emekli olunur?

BES sisteminde 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde katkı payının tamamı ile tüm birikimlerinizi alarak emekliliğe hak kazanırsınız.

BES te ömür boyu maaş var mı?

BES birikimlerinizi Yıllık Gelir Sigortasına aktararak emeklilikte ömür boyu maaş alabilirsiniz.

BES teki para nasıl alınır?

BES teki paranızı 10 yıl ödeme ve 56 yaş sınırını aşmanız halinde alabilirsiniz.

BES te emekli maaşı nasıl bağlanır?

BES te emekli maaşı bağlanması için yaş ve süre şartınızın dolmasından sonra BES birikimlerinizi Yıllık Gelir Sigortasına aktarmanız gerekir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu