Alan Adı Sorgulama, Domain Sorgulama – 2022 Güncel Bilgi

Bir web sitesi kuracaksanız aklınızda olan alan adının müsait olup olmadığını Alan adı sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

Alan adı sorgulama işlemi ile aklınızda olan alan adının müsait olup olmadığını 2022 Domain sorgulama siteleri vasıtasıyla kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir web sitesi kuracaksanız aklınızda olan alan adının müsait olup olmadığını alan adı sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Domain sorgulama işlemi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Alan adı sorgulama işlemlerine başlamadan önce Alan adı yani Domain nedir ne işe yarar bakalım.

Domain; farklı uzantıları ile herkesin kullanabileceği bir kurum ya da kişisel olarak tescil edilebilen sizleri internet üzerinde temsil eden web adresinize verilen addır.

Domainler genel olarak iki ana bölümden oluşur; ilk bölüm domain adını içerir, yani “ZoomTekno.com” sitesinde “ZoomTekno” kısmı domain adı, kalan “.com” kısmı ise domain uzantısıdır.

Domain adresleri Amerika’da bulunan ICANN kuruluşunun akreditasyon verdiği firmalar tarafından tescil edilmektedir. Sadece “.tr” uzantılı domain tescili ODTÜ üzerinden tescil edilmektedir.

com, net, org, cc, info, ws gibi alan adları almak için herhangi bir belge gerekmiyor. Belge sadece com.tr alan adı tescil işlemleri için gereklidir. .tr uzantılı domain almak için firmanın Ticaret Sicil Gazetesi, yada marka tescil belgesi istenmektedir. AdSoyad.com.tr alan adını alabilmek için ise sadece TC kimliğiniz yeterlidir.

Domain alma işlemlerinden önce bilinmesi gerekenler

Domain kaydını Domain alacağınız firmanın web sitesinden adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

Uzantı isimlerini göre değişse de Domain fiyatları tecil fiyatları genel olarak 8.99$ – 9,99 $ seviyesindedir. com.tr uzantılı domain fiyatları 24.99$ civarındadır. Domain ücretleri yıllık olarak talep ödenmektedir. 10 yıllık domainde satın alabilirsiniz. Ancak dip süre 1 yıldır.

Domain tescil süresi 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt edilebilmektedir. Süre bitiminde domain ücreti ödenmezse, domain 2 ay içerisinde boşa düşer ve farklı bir kullanıcı satın alabilir. Domain süresini alan adını almış olduğunuz firmanın Domain yönetim panelinden kolayca uzatabilirsiniz.

Alan Adı Sorgulama yani Domain Sorgulama nasıl yapılır?

Domain sorgulama işlemi, kayıt etmek istediğiniz domain adresinin daha önce satın alınmış olup olmadığını tespit etmenizi ve tescile müsait olan domain uzantısını sorgulamayıp gerekirse satın almanızı sağlayan bir işlemdir.

Alan adı sorgulama için kullanabileceğiniz yerli ve yabancı pek çok sağlayıcı yer almaktadır. Sizin için bazı domain (alan adı) sorgulama sitelerini aşağıda listeledik.

Alan Adı Sorgulama, Domain Sorgulama

Satın almak istediğiniz alan adı başka bir kullanıcı tarafından daha önceden satın almışsa ve kim tarafından satın alındığını görmek isterseniz who is sorgusu yaparak öğrenebilirsiniz.

Alan adı sorgulama hakkında sıkça sorulan sorulan

Domain kaydı nasıl yapılır?

Domain kaydını Domain alacağınız firmanın web sitesinden adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

Domain almak için ne gerekli?

com, net, org, cc, info, ws gibi alan adları almak için herhangi bir belge gerekmiyor. Belge sadece com.tr alan adı tescil işlemleri için gereklidir. .tr uzantılı domain almak için firmanın Ticaret Sicil Gazetesi, yada marka tescil belgesi istenmektedir. AdSoyad.com.tr alan adını alabilmek için ise sadece TC kimliğiniz yeterlidir.

Domain ücreti ne kadar?

Uzantı isimlerini göre değişse de Domain fiyatları tecil fiyatları genel olarak 8.99$ seviyesindedir. com.tr uzantılı domain fiyatları 24.99$ civarındadır.

Domain ücretleri yıllık mı ödenir?

Evet. Domain ücretleri yıllık olarak talep ödenmektedir. 10 yıllık domainde satın alabilirsiniz. Ancak dip süre 1 yıldır.

Domain ücreti ödenmezse ne olur?

Süre bitiminde domain ücreti ödenmezse, domain 2 ay içerisinde boşa düşer ve farklı bir kullanıcı satın alabilir.

Domain süresi nedir?

Domain tescil süresi 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt edilebilmektedir.

Domain süresi nasıl uzatılır?

Domain süresini alan adını almış olduğunuz firmanın Domain yönetim panelinden kolayca uzatabilirsiniz.

TR uzantılı domain nasıl alınır?

“.tr” uzantılı domain tescili ODTÜ üzerinden tescil edilmektedir.

Domain sorgulama nedir?

Domain Sorgulama işlemi, kayıt etmek istediğiniz domain adresinin daha önce satın alınmış olup olmadığını tespit etmenizi ve tescile müsait olan domain uzantısını sorgulamayıp gerekirse satın almanızı sağlayan bir işlemdir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu