RSS Nedir, Ne İşe Yarar? (En iyi RSS Okuyucu Programlar)

RSS nedir, ne işe yarar, RSS nasıl kullanılır?

İnternet ortamında sıkça rastlanılan bir terim olan RSS nedir, ne işe yarar, RSS nasıl kullanılır bu yazımızda detaylı yer vererek en iyi RSS okuyucu programları sunacağız.

RSS nedir?

Türkçe’de Gerçekten Basit Besleme olarak tanımlanan RSS (Really Simple Syndication) (RDF Site Summary) (Rich Site Summary ), düzenli olarak güncellenen ve yeni bilgi eklenen internet sitelerinde, kullanıcıların yeni akışlardan geri kalmamaları ve güncel bilgileri takip etmeleri için kullanılan bir nevi takip sistemidir.

RSS çeşitli dosya formatları ile birlikte çalışarak internet sitelerinde yapılan yeni paylaşımları ve bilgilerin takibini kolaylaştırır. RSS, çok yaygın olarak haber siteleri, blog siteleri, hava durumu siteleri gibi sık veri güncellemesi bulunan sitelerde görülür ve turuncu RSS yazısı ile simgelenir.

RSS Nedir, Ne İşe Yarar? (En iyi RSS Okuyucu Programlar)

RSS;

  • Düzensizliği ortadan kaldırır,
  • Birden fazla konu sunar,
  • Alakalı içerikleri bulmayı kolaylaştırır.

RSS sisteminin kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml’dir.

RSS Feed nedir?

RSS Feed, .rss ve .xml biçimindeki dosyaları takip ederek standart bir formatta önünüze sunan bir dosyadır.

RSS akışları yalnızca XML dilinde kod yazılan dosyalardır. Bu dosyalar, bir web sitesi içeriğinin başlıkları, bağlantıları, resmi vb. Bazı zamanlarda sadece alıntılar veya bir yazının başlığı bu dosyaya dahil edilir. Web sitesinin içeriği değiştikçe dosyalar otomatik olarak güncellenir. Bir RSS kod okuyucu bu dosyayı indirir ve ardından içeriğini bir yayın listesi şeklinde sunar. Ardından, yayın okuyucusundaki veya doğrudan web sitesindeki yayınları okursunuz.

RSS nasıl kullanılır?

RSS akışı eklemek için önce RSS URL’sine ihtiyacınız vardır. Sitelerin RSS adresleri genel olarak siteadresi.com/feed şeklinde olmaktadır.

Örneğin sitemizin RSS adresine: https://www.zoomtekno.com/feed/ adresinde ulaşabilirsiniz.

Bu adresi kopyalayarak aşağıda sunduğumuz RSS okuyuculardan birine yapıştırmanız RSS içeriklerini takip etmeniz için yeterli olacaktır.

Eğer bir sitenin yorumlar kısmına abone olacaksanız o zaman com/comments/feed şeklinde abone olabilirsiniz.

En İyi RSS okuyucu programlar

Kullanabileceğiniz pek çok farklı RSS okuyucu program bulunmaktadır.

Feedly

Bir tarayıcı eklentisi olarak kurulabilen Freedly ile RSS’leri magazin görünümünde görüntüleyebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.

Chrome için Freedly eklentisini buraya, Firefox için Freedly eklentisini ise buraya tıklayarak tarayıcılarınıza kurabilirsiniz.

Ayrıca Android ve IOS cihazlar için uygulamasını da indirip kurabilmeniz mümkün.

Feedly - Smarter News Reader
Feedly - Smarter News Reader
Developer: Unknown
Price: Free
‎Feedly - Smart News Reader
‎Feedly - Smart News Reader
Developer: Feedly Inc.
Price: Free+

FeedReader

FeedReader, GNU/GPL lisansı ile dağıtılmakta olup açık kaynak bir Atom/RSS okuyucusudur. Programın görünümü oldukça sade ve kullanımı kolaydır. Sisteminizde minimum iz bırakacak şekilde tasarlanmıştır. Programı kullanarak RSS destekli sitelerde yapılan değişiklikleri ve yeni bilgileri o siteye girmeden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

RSSOwl

Beğendiğiniz websitelerini rsslerini kayıt edebileceğiniz, kendi içinde sunduğu web tarayıcı desteği ile tek ekran üzerinden içeriklerini sekmeler arasında kaybolmadan okuyabileceğiniz rss takip programıdır. https://www.rssowl.org/ adresinden indirebileceğiniz bu programın Linux, Windows ve Mac desteği bulunuyor.

RSS hakkında sıkça sorulan sorular

RSS anlamı nedir?

RSS (Really Simple Syndication) Türkçe’de Gerçekten Basit Besleme olarak tanımlanmaktadır.

RSS formatı nedir?

RSS sisteminin kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml’dir.

RSS’nin işlevi nedir?

RSS çeşitli dosya formatları ile birlikte çalışarak internet sitelerinde yapılan yeni paylaşımları ve bilgilerin takibini kolaylaştırır.

RSS ne gibi kolaylıklar sağlar?

RSS;
-Düzensizliği ortadan kaldırır,
-Birden fazla konu sunar,
-Alakalı içerikleri bulmayı kolaylaştırır.

RSS Feed ne demek?

RSS Feed, .rss ve .xml biçimindeki dosyaları takip ederek standart bir formatta önünüze sunan bir dosyadır.

RSS akışı nasıl eklenir?

RSS akışı eklemek için önce RSS URL’sine ihtiyacınız vardır. Sitelerin RSS adresleri genel olarak siteadresi.com/feed şeklinde olmaktadır. 
Bu adresi kopyalayarak yazımızda sunduğumuz RSS okuyuculardan birine yapıştırmanız RSS içeriklerini takip etmeniz için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu