Uygulama Optimize Ediliyor Ne Demek?

Android başlatılıyor uygulama optimize ediliyor yada Android yükseltiliyor 1/1 uygulama optimize ediliyor sorununun çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Uygulama optimize ediliyor, genelde büyük sistem güncellemelerinde yada kullanılan uygulamaların birinde yaşanan sorunlar nedeniyle çıkmaktadır.

Bu sorun Android başlatılıyor uygulama optimize ediliyor yada  Android yükseltiliyor 1/1 uygulama optimize ediliyor şeklinde ekranda bir uyarı şeklinde çıkar ve bu uyarı kaybolana kadar telefonda herhangi bir işlem yapmak mümkün olmamaktadır.

Uygulama Optimize Ediliyor Ne Demek?

Optimize, en iyi duruma getirmek anlamını taşıyor. Latince Optimus (en iyi) kelimesinden türetilmiştir.

Optimize etmek, herhangi bir yazılım veya donanım üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler ile beraber  iyileştirmeler yapılarak daha yüksek performanslı bir hale getirilmesidir.

Eğer uygulama optimize ediliyor mesajı uzun süre ekranda kalıyor ve telefonunuz açılmıyorsa bu sorunun çözümü için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uygulama optimize ediliyor ne demek?

Optimizasyon, yazımızın başında da değindiğimiz gibi cihazın performansı arttırmak, cihazdan daha iyi verim alabilmek için yapılan bir sistem iyileştirmesidir.

Eğer telefon yada tabletinizde uygulama optimize ediliyor mesajı uzun süre ekranda kalıyor ve telefonunuz açılmıyorsa cihazınızda yarım kalmış bir işlem durumu olabilir. Sistem güncellemeleri yükleme sırasında kesintiye uğrarsa (bağlantı sorunu gibi) bu sorun ortaya çıkmaktadır.

Eğer telefonunuzdaki Android sürümünü yükseltirken bu mesajı aldıysanız ve telefon kilitlendiyse, uzun süre bu ekranda kalıyor ve işlem yapılamıyorsa yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekiyor. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek için

  • Telefonu güç düğmesi üzerinden kapatın.
  • Ses açma ve güç düğmesine aynı anda basılı tutun.
  • Karşınıza çıkan menüde Wipe data/factory reset sekmesinin üzerine ses açma/kapama tuşlarıyla geldikten sonra güç düğmesine basın.

Uygulama Optimize Ediliyor Ne Demek?

  • Burada bulunan Yes – delete all user data seçeneğine tıklayarak cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Uygulama Optimize Ediliyor Ne Demek?

Telefon nasıl formatlanır hakkında daha detaylı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer bu sorunun bir uygulamadan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız telefonu güvenli mod’a alarak son yüklediğiniz uygulamaları kontrol edebilirsiniz.

Şüphelendiğiniz uygulamayı silerek uygulama optimize ediliyor sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Güvenli Mod nedir, ne işe yarar, Android Güvenli Mod nasıl açılır hakkındaki yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu