Resmi Distribütör Garantili Ne Demek?

Resmi Distribütör Garantili ürün nedir? Resmi Distribütör Garantili ürün alınır mı?

Elektronik cihazlarda resmi Distribütör garantili (Türkiye garantili) yada ithalatçı garantili gibi kavramlar karşımıza çıkıyor.

Resmi Distribütör garantili (Türkiye garantili) ürün ne demek?

Üretici firmanın kendisi yada ülkemizde ki temsilcileri tarafından ithalatı gerçekleştirilip, daha önceden belirlenmiş olan distribütör firmalar kanalıyla ya da kendisi tarafından satış ve pazarlaması yapılan ürünlere Distribütör Garantili yani Türkiye Garantili denilmektedir.

Distribütör, bir üretici ya da tedarikçi şirketin cihazlarını belli bir bölgede dağıtımını ve satışını gerçekleştirmeye yetkili olan firmaya denir. Kısaca Distribütör, dağıtıcı veya dağıtıcı firma olarak da isimlendirilir.

Distribütör firmaların en büyük artısı Türkiye genelinde yaygın servis ağının olmasıdır. Distribütör Garantisi bulunan ürünler distribütör firmaların yetki verdiği yetkili servisler tarafından 2 yıl süresince garanti kapsamı altındadır. Bu tip cihazlar, firmanın kendi adına açmış olduğu ya da anlaşmış olduğu servislere götürülerek garanti kapsamında ücretsiz olarak tamir edilebilmektedir.

Örneğin; distribütör garantili olarak aldığınız bir iPhone akıllı telefonun garanti sağlayıcısı Apple Türkiye, gene Distribütör garantisi ile almış olduğunuz bir Samsung telefonun garanti sağlayıcısı Samsung Türkiye‘dir. Bu durum; cihaz ile ilgili bir sorun yaşadığınız zaman ya da fabrika çıkışı hatalı bir cihaz aldığınız zaman bu cihazı herhangi bir Apple yada Samsung yetkili servisine  götürebilirsiniz anlamına geliyor.

Distribütör garantisine sahip cihazlar herhangi bir arıza, bozulma, hatalı üretim vb. sorunlarda ithalatçı garantilere göre çok daha iyi bir şekilde hizmet vermektedir. (Bknz: İthalatçı garantili ürün ne demek?)

Gerektiğinde hemen parça değişimi ve ürün değişimini garanti kapsamında yapabilmektedirler. Aynı zamanda yapılan tüm parça değişimleri orijinal parça ile yapılır.

Öte yandan fabrika çıkışı hataları gibi sizden kaynaklanmayan durumlarda da cihaz yenisi ile değiştirilir.

Distribütör garantisi, fiyatı yüksek olmasına rağmen kullanıcılara büyük ayrıcalıklar sunuyor. Her türlü yasal hakkınızın bulunduğu distribütör garantisi ile satılan ürünleri gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Peki Resmi distribütör garantili mi ithalatçı garantili mi ürün alınmalı?

Resmi distribütör garantili mi ithalatçı garantili mi ürün tercih edilmeli?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi:

  • Distribütör garantisi Türkiye çapında, direkt olarak üretici firma tarafından sunulan bir garanti türü. Ayrıca ürünü aldığınız yerden bağımsız olarak garanti hizmeti veriyor ve çok daha geniş hizmet kapasitesine sahip.
  • İthalatçı garantili bir ürünün güvenilirliği tamamen ürünü satın aldığınız şirkete ve onun anlaşmalı olduğu teknik servis ağına bağlıdır.

Distribütör garantili ürün yada İthalatçı garantili ürün arasında tercih yapmak size kalmış.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu