Tor Browser Nedir, Nasıl Kullanılır?

TOR browser nedir, ne işe yarar, TOR Browser kurulumu nasıl yapılır, Tor Browser nasıl kullanılır, TOR güvenli mi bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Tor Browser nedir sorusuna en kısa ve net olarak Derin İnternet yani Dark Web‘e ulaşmanın en kolay yolu cevabını verebiliriz. Ancak Tor Browser‘ın sadece bu özelliğine bakmamak gerekiyor.

Tor ağı internetteki ayak izinizi gizler, Tor browser ile internette anonim olarak gezinebilir ve indirme yapabilirsiniz.

TOR browser nedir, ne işe yarar, TOR Browser kurulumu nasıl yapılır, Tor Browser nasıl kullanılır, TOR güvenli mi bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Tor Browser nedir?

Tor Browser, The Onion Routing teriminin baş harflerinden oluşmakta olup çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumanın dışında engelli sitelere de giriş yapabileceğiniz güvenilir bir web tarayıcısıdır.

Tor, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından istihbarat operasyonları sırasında ABD hükümetinin haberleşmesini korumak için geliştirilen ve çevrimiçi gizliliği teşvik ederek kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Tor yasal ya da yasal olmayan bir çok amaç için kullanılmaktadır. Tor internette gezinme, mobil iletişim, sohbet ve anlık mesajlaşma imkanı sağlar.

Tor ücretsiz ve yasal bir tarayıcıdır.

Tor Browser nedir sorusunu cevapladıktan sonra TOR hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Tor ne işe yarar?

Tor Browser gizliliğe öncelik veren ve dark web’e güvenli erişim sağlayan ücretsiz bir tarayıcı. Tor’un temel işlevi internetteki ayak izinizi gizlemektir, böylece internette anonim olarak gezinmenize ve indirme yapmanıza olanak tanır.

Tor nasıl çalışır?

Tor, Çok katmanlı şifreleme sunar ve hem .onion’la biten gizli sitelere hem de .com gibi normal alanlara erişmenizi sağlar.

Tor, anonim ağ yapılarından onion routing mantığında çalışır. Tor üzerinden bir internet sitesine istek yolladığında en az 5 server üzerinden istek gönderilir. İstek ilk server tarafından değerlendirilir, sonra ikinci servera iletilir. Daha sonra ikinci server isteği değerlendirir ve bunu üçüncü servera iletir. Tüm bu işlemler istek gönderdiğiniz siteye erişesiye kadar devam eder. Bu işlemler gerçekleşirken bilgileriniz şifrelenir. Her server Bilgileriniz her server geçişinde şifrelendiğinden ve bağlantı yollarken bir çok server üzerinden geçtiğinizden dolayı hangi bağlantıya giriş yapıldığını öğrenmek neredeyse imkansız olur. Bu da güvenirliliği arttırır.

Hız açısından bir çok server yolu üzerinden bağlantı sağladığı için normal google üzerinden bağlantı yapmaktan daha yavaş bir bağlantı hızı sunmaktadır.

Tor Browser, mozilla firefox klonudur. Firefox’un açık kaynak bir proje olmasının da katkısıyla NSA monitörlemesinden sizi büyük ölçüde koruyabilmektedir. Tor ağındaki kullanıcılara erişmek çok zor ve zahmetli bir iştir çünkü internet trafiğini 4binden fazla gönüllü server aracılığıyla yansıtarak sizin konumunuzu ve verilerinizi bulunması imkansız hale getirir. isterseniz bu gönüllü hostlardan biri olabilirsiniz.

Tor nasıl indirilir?

Tor Browser ücretsizdir. Ücretsiz Tor Browser indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tor nasıl kurulur?

Tor Project’e ait internet adresinden indirebileceğiniz Tor Browser Setup dosyasını yönetici olarak çalıştırarak kuruluma başlıyoruz.

Karşınıza çıkan ekrandan kurulum için kullanacağınız dili seçin ve OK butonuna tıklayın.

tor browser nedir nasil kullanilir 1

Dil seçimini yaptıktan sonra TOR Browser kurulumu hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan Bitir butonuna tıklayın. TOR Browser otomatik olarak çalışacaktır.

tor browser nedir nasil kullanilir 2

Kolay ve sorunsuz bir kurulum işleminin ardından tarayıcınızı kullanmaya başlayabilmek için öncelikli olarak gerekli yerel ağ ayarlarını yapmalı veya otomatik ayarları kullanarak Tor ağına bağlanmalısınız.

Tor nasıl kullanılır?

Programın kurulumundan sonra ilk olarak karşınıza TOR özel ağına bağlanmanız için Tor Network Settings ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinde bulunan Connect butonuna tıklayın.

tor browser nedir nasil kullanilir 3

Connect butonuna tıkladıktan sonra Tor özel ağına bağlanma işlemi başlayacaktır. Bu işlem biraz zaman alabilir. İşlem tamamlanana kadar kurulum ekranını kapatmayın.

tor browser nedir nasil kullanilir 4

Tor özel ağ bağlantısı sağlandıktan sonra program bilgisayarınız üzerinden tamamen kullanılabilir hale geliyor.

tor browser nedir nasil kullanilir 5

Ancak Tor Browser ile birlikte ekstra bir VPN programı kullanmanız daha iyi olur. İletilen paketleri yalnızca tarayıcıda değil, tüm diğer programlarda da şifreler ve anonim sunucuların kullanımını gizler.

VPN sayesinde internet trafiğiniz şifrelenir, kullandığınız web tarayıcıların arama geçmişinizi kayıt altında tutması engellenir ve hatta internet servis sağlayıcınızın sizinle alakalı bilgiler toplamasına engel olunur.

Tor nasıl kaldırılır?

Tor Browser’ı bilgisayarınıza kurduysanız; normal yollardan kaldırılmayacağını da görmüş olmalısınız; zira Program Ekle/Kaldır kısmından Tor ismini görebilmeniz mümkün değil.

Tor Browser’ı bilgisayardan kaldırmak için Windows’da kurulu olduğu tüm klasör ve dosyaları silmeniz yeterli. Yani basitçe Tor Browser’ı kurduğunuz klasörü bularak o dosyaları elinizde Shift+Delete tuşlarıyla silebilirsiniz. Böylece Tor Browser’dan kurtulmuş olursunuz.

Tor browser nedir yazımızda son olarak TOR ağı hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Tor neyin kısaltması?

Tor, The Onion Routing teriminin baş harflerinden oluşmaktadır.

Tor hangi ülkenin?

Tor, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından istihbarat operasyonları sırasında ABD hükümetinin haberleşmesini korumak için geliştirilen ve çevrimiçi gizliliği teşvik ederek kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Tor ücretli mi?

Tor ücretsiz ve yasal bir tarayıcıdır.

Tor Browser Türkçe mi?

Evet. TOR Browser’ıTürkçe olarak kullanabilirsiniz.

Tor Türkiye’de yasak mı?

Tor ağı ülkemizde yasaklanmış durumda. Ancak Tor ağına VPN üzerinden girebilirsiniz.

Tor kullanmak suç mu?

Tor kullanmak ve derin internete girmenin hiçbir yasal yaptırımı bulunmuyor. Yani TOR kullanmak suç değil, ancak derin internetteki eylemler genelde illegal faaliyetler olarak adlandırılır ve derin webde yaptıklarınız suç teşkil edebilir.

TOR ile internet güvenli mi?

Evet, Tor internette gezinmenin güvenli bir yoludur. Ancak her uygulamada olduğu gibi TOR kullanırken de  dikkatli olmanız gerekir.

Tor mu VPN mi?

Tor ve VPN birbirleriyle birlikte kullanılabilir.
Bir VPN en iyi çevrimiçi gizlilik çözümüdür. Tor, internet trafiğinizi anonimleştirme kabiliyeti sayesinde saygı duyulan bir ağdır, ancak sınırlıdır ve saldırılara ve veri sızıntılarına karşı savunmasızdır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu